Głos z Podlasia. Rolnik musi patrzeć jak zwierzę kona...
Rolnicy z Podlasia za pośrednictwem samorządu branżowego wystosowali wnioski w kwestii m.in. zakazu transportu bydła w okresie okołowycieleniowym oraz zaktualizowania aplikacji IRZ Plus.
Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych się z prośbą o pomoc w realizacji wniosków przyjętych przez Walne Zgromadzenie PIR. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących m.in. przemieszczania zwierząt.
Skrócić cierpienie
„Zakaz transportu w okresie okołowycieleniowym nie obejmuje wyjątków występujących u bydła, tj. porażenia poporodowego, uszkodzenia mechanicznego nerwów. Krowa, która dostała porażenia bądź urazu mechanicznego w okresie poporodowym, jest objęta zakazem transportu. Rolnik musi utrzymywać bydło przez całe jego życie i na skutek urazów i chorób niezależnych od hodowcy musi patrzeć jak zwierzę kona na jego oczach, zamiast humanitarnie skrócić cierpienie” – podkreśla PIR.
Krowy pod oceną użytkowości mlecznej produkują więcej mleka
Ponadto Izba postuluje powrót do poprzedniej możliwej formy zgłoszenia przemieszczenia zwierząt poprzez druk „KUPNO – SPRZEDAŻ”.
„Obecne przepisy odebrały możliwość uproszczenia zgłoszeń przemieszczenia. W związku z tym wnioskujemy o powrót do poprzednich przepisów” – podkreśla podlaski samorząd rolniczy.
A po konsultacjach z rolnikami i doradcami rolnymi PIR wnioskuje też do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o zaktualizowanie aplikacji IRZ Plus poprzez :
IRZ wymaga zmian
1. Dodanie filtrów pozwalających wyodrębnić z listy zwierząt pożądaną płeć (w przypadku owiec i bydła), typ oraz kierunek użytkowania (w przypadku bydła). Bo w obecnej aplikacji IRZ plus w zakładce „Zwierzęta” nie zostały uwzględnione filtry ze względu na płeć zwierząt oraz typ i kierunek użytkowy. Nie ma też możliwości posortowania zwierząt ze względu na płeć. Poprzednia aplikacja IRZ posiadała wszystkie niezbędne filtry pozwalające z listy zwierząt wyszukać konkretne sztuki. Obecny brak takiej możliwości jest bardzo dużym utrudnieniem dla rolników i doradców rolnych.
2. Dostosowanie wygenerowanych plików csv zawierających obrót stada na potrzeby sporządzania planów nawozowych w taki sposób, aby były użyteczne dla aplikacji „Stany_CC” stworzonej przez CDR, tak jak to miało miejsce wcześniej.
3. Zmianę polegająca na uproszczeniu nazwy „Wniosek o zezwolenie na zastąpienie środka
identyfikacji” na „Wniosek o wydanie duplikatu środka identyfikacji dla zwierząt”. Chodzi o to, że ogromna liczba rolników ma problem z odnalezieniem się w nowym systemie IRZ, tak radykalne zmiany nazw wniosków dodatkowo potęgują zagubienie i niezadowolenie
rolników z powodu nowej aplikacji.
4. Umożliwienie we wniosku WZZSI ubiegania się o duplikat w jednym dokumencie dla
wielu sztuk bydła. Obecny system generuje jedną decyzję na jedną sztukę bydła, co w praktyce oznacza liczne dokumenty w wersji papierowej.
5. Dodanie w zgłoszeniu urodzenia środków identyfikacyjnych zwierzęcia. PIR proponuje, aby pominąć ten proces rozpoczynający się od wciśnięcia ‘dodaj środek identyfikacyjny’, a umieścić dwie gotowe pozycje z listami wyboru. W przypadku potrzeby dodania kolejnych środków identyfikacyjnych trzeba umieścić przycisk: ‘dodaj kolejny środek identyfikacji’ z zastrzeżeniem, że zwierzę wymaga dwóch środków identyfikacji.
6. Oznaczenie w zgłoszeniu przemieszczenia bydła rubryki dotyczącej transportu zwierzęcia
jako „nieobowiązkowe”.
Rolnicy mają dość. Czy IRZ wreszcie zacznie porządnie działać?
7. Rozwinięcie i uszczegółowienie komentarza podpowiedzi znajdujących się obok poszczególnych rubryk i oznaczenie znakiem „*” jako pól koniecznych do wypełnienia.
8. Zmianę w związku z Ustawą z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt - Art. 2. Definicje, punkt 19 - siedziba stada, czyli zakład w rozumieniu art. 4 pkt 27 rozporządzenia 2016/429 („zakład” oznacza wszelkie pomieszczenia, strukturę lub – w przypadku chowu lub hodowli na wolnym powietrzu – środowisko lub miejsce, w którym tymczasowo lub stale utrzymywane są zwierzęta lub przetrzymywany jest materiał biologiczny, z wyjątkiem: a) gospodarstw domowych, w których utrzymuje się zwierzęta domowe; b) zakładów leczniczych dla zwierząt;) w odniesieniu do bydła, wielbłądowatych, jeleniowatych, owiec, kóz, świń i koniowatych, z wyłączeniem rzeźni).
„Wnioskujemy aby na podstawie w/w definicji wszystkie pastwiska były przyporządkowane do numeru siedziby stada. Powyższa prośba interpretacji spełnia wymogi rozporządzenia i zapobiegnie wielkiemu chaosowi, który może rysować się w przyszłości. Nadzór państwa nad miejscem przebywania zwierząt będzie spełniony, gdyż wszystkie pastwiska są w systemie ARiMR. Obecnie pojawiają się niepokojące interpretacje w/w definicji, które mówią, że rolnik wypędzający bydło na pastwisko położone za drogą gminną zobowiązany jest do założenia 2, 3, 4, itp. siedziby i zgłaszania przemieszczeń do ARiMR nawet w celu wypasania” – wskazuje PIR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś