Folie i sznurki. Takie odpady rolnik sam musi zagospodarować
Rolnik ma obowiązek na własny koszt zagospodarować takie odpady, jak folie czy sznurki, np. przez zlecenie tego firmie posiadającej odpowiednie zezwolenie - przekazało Ministerstwo Środowisko.
O tym, że w gospodarstwach (a nieraz i w całej okolicy, rozniesione przez wiatr) zalegają typowo rolnicze odpady, jak zużyte sznurki czy folie np. po kiszonkach pisaliśmy już wiele razy. Przestały je bowiem za darmo odbierać specjalistyczne przedsiębiorstwa, bo to im się podobno już nie opłaca.
Słono zapłacimy za niesegregowanie odpadów
Interwencje w tej sprawie podjęła jakiś czas temu Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zwróciła się do resortu środowiska z wnioskiem o podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych, które ułatwią rolnikom pozbywanie się tych śmieci.
"W związku z narastającym problemem związanym z odbiorem odpadów z folii i sznurka wykorzystywanego w rolnictwie należałoby rozważyć stworzenie miejsc, w których resztki takich opakowań byłyby przyjmowane lub nałożyć na producentów obowiązek ich odbierania od rolników" - zaznaczyła KRIR.
Rolniczy samorząd wskazał, że największe trudności dotyczą folii czarnej. Za jej odbiór firmy chcą płatności. "Z informacji od przedsiębiorców przetwarzających odpady z folii wynika, że przyczyną problemu jest załamanie się sprzedaży poprzerobowych granulatów tworzyw sztucznych na rynek chiński" - podał.
W odpowiedzi resort środowiska podkreślił, że zgodnie z ustawą o odpadach, koszty gospodarowania nimi są ponoszone przez pierwotnego ich wytwórcę (lub przez obecnego lub poprzedniego ich posiadacza).
W całej Polsce płonęły składowiska odpadów. Żywność jest bezpieczna?
Jedynie w przypadkach określonych w przepisach odrębnych koszty gospodarowania odpadami ponosi producent produktu lub podmiot wprowadzający go na terytorium kraju. Natomiast takie przepisy nie zostały określone w odniesieniu do produktów typu folia wykorzystywana w rolnictwie.
W związku z tym - jak zaopiniowało ministerstwo - rolnik będący wytwórcą odpadów ma obowiązek na własny koszt je zagospodarować, np. przez zlecenie tych czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie.
"Powyższy przepis funkcjonował w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach od momentu jej wejścia w życie, natomiast popyt na odpady z folii w latach poprzednich spowodował, że bardzo często były one odbierane od wytwórców bezpłatnie. Nie dziwi więc zaniepokojenie wytwórców w związku z zaistniałą sytuacją, natomiast przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie" - stwierdził resort.
Urzędnicy zaznaczyli jednak, że mają świadomość obecnej sytuacji i dlatego trwają analizy pod kątem możliwości ewentualnego wprowadzenia rozwiązań prawnych, ułatwiających rolnikom zagospodarowanie tych odpadów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś