Eksport żywności ma się dobrze. Szykuje się kolejny rekord
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku prawie 27 proc. przychodów branży przetwórstwa żywności stanowiły zyski ze sprzedaży zagranicznej.
Wskaźnik systematycznie rośnie od lat i także w pierwszej połowie br. utrzymuje się na wysokim poziomie. - W 2016 roku wartość wywozu produktów rolno-spożywczych przekroczyła 24 mld euro - to o niecałe 2 proc. więcej w relacji rocznej - mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.
Chińczycy smakują naszych produktów, a eksporterzy liczą na zyski
- Przyzwyczailiśmy się, obserwując eksport, do tej dynamiki na poziomie kilku, a nawet kilkunastu procent. Natomiast 2016 rok nie był najłatwiejszym czasem dla eksporterów. Działali w niekorzystnych warunkach spadku cen na rynkach światowych, co przełożyło się na osiągane przez nich wyniki w sprzedaży. Ta strategia rozwoju na rynkach zagranicznych jednak została utrzymana i ostateczny wynik był na plusie, mimo tych niekorzystnych okoliczności - zaznacza ekspert.
W bieżącym roku ceny produktów rolnych poszły jednak w górę, co przyczynia się do wzrostu wartości wywozu.
- Ceny surowców rolnych notowane na rynkach światowych i unijnym są wyższe, co sprzyja wynikom sprzedaży. Po 6 miesiącach wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła prawie 13 mld euro. To jest o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podaje na koniec Rykaczewski.
Eksperci przewidują, że w tym roku wartość eksportu polskiej żywności wyniesie ponad 25 mld euro.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia