Dużo fake newsów o polskiej żywności. Będzie walka z dezinformacją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2023,17:50 Aktualizacja: 29-05-2023,17:54
A A A

Na program "Dobrostan zwierząt" przeznaczyliśmy ponad 1,4 mld euro, czyli najwięcej w Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

W poniedziałek szef MRiRW uczestniczył w podpisaniu przez przedstawicieli branży rolno - spożywczej wspólnej deklaracji na rzecz walki z dezinformacją żywnościową.

"Wojna fake newsów destabilizuje polski rynek, szkodzi Polsce i polskiemu rolnictwu" - mówił Telus. Powiedział, że takim kłamstwem, które jest szerzone w internecie są np. informacje o szkodliwości polskiej żywności czy to, że rolnicy nie dbają o zwierzęta. Dowodem tego, że tak nie jest - jak mówił - jest m.in program "Dobrostan zwierząt", na który Polska przeznaczyła ponad 1,4 mld euro. "Polska jako pierwszy kraj w wymyśliła program dopłat dla rolników, którzy poprawiają dobrostan zwierząt hodowlanych, a dziś Unia Europejska poszła w tym samym kierunku" - wskazał.

żywność, magazyn

Wiceszef MSWiA: zależy nam na bezpieczeństwie żywnościowym Polski

Ta decyzja wynika tylko i wyłącznie z tego, że zależy nam na tym, by bezpieczeństwo żywnościowe było zagwarantowane. To decyzja ważna dla Polski, ważna dla Polaków – powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w kwestii wprowadzonego...

Podkreślił, że polska żywność jest jedną z najlepszych na świecie, walka z kłamstwami dotyczącymi m.in szkodliwych substancji, które znajdują się w paszy, drobiu czy wołowina jest jednym z zadań resortu rolnictwa.

Z kolei uczestniczący w konferencji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski mówił, że branża rolno-spożywcza cały czas musi borykać się z nieprawdziwymi informacji szerzonymi przez różne "pseudoautorytety". Dodał, że celem tej szkodliwej kampanii wegańskiej czy wegetariańskiej jest zmniejszenie rangi polskiej gospodarki, która w 2022 roku wyeksportowała żywność za ok. 45 mld euro.

"Nie możemy pozwolić na to, żeby tego typu niesprawdzone informacje docierały do konsumentów w Europie, bo to może powodować straty na naszych rolników" - zaznaczył. Podkreślił, że organizacje branży rolno - spożywczej "są gwarantami, że na półki sklepowe trafia żywność najwyższej, najlepszej jakości".

Deklaracje podpisały m.in.: Krajowa Rada Drobiarstwa, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polska Izba Mleka, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Krajowa Federacja Drobiu i Producentów Jaj.

Poleć
Udostępnij