Drony nad uprawami. Inspekcja będzie intensywniej kontrolować z powietrza
Duży potencjał wykorzystania technik teledetekcji przy zastosowaniu dronów w wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) powoduje, że będzie intensywniej kontynuować wdrażanie tych narzędzi.
Wprowadzenie nowych technologii do działań inspektorów jest jednym z celów Strategii Rozwoju PIORiN na lata 2022-2027 r. Żeby go zrealizować, w Inspekcji powołana została m.in. grupa robocza ds. wdrożenia technik teledetekcji i wykorzystania dronów.
Lewe pestycydy wciąż w obrocie. PIORiN i policja w akcji
Z jej inicjatywy odbyło się szkolenie dla blisko 40 inspektorów. Wykładowcami byli przedstawiciele wojewódzkich oddziałów PIORiN, w których takie nowoczesne rozwiązania są wykorzystywane w pracy od kilku lat.
"Wykładowcy podzielili się wiedzą w zakresie aktualnych przepisów w ruchu powietrznym, bezpieczeństwa wykonywania misji bezzałogowych statków
powietrznych, w tym dozwolone strefy lotów, rodzaje i zakres uprawnień. Zaprezentowano programy wspomagające operatora/pilota BSP oraz aplikacje pogodowe" - relacjonuje w swoim serwisie PIORiN.
Podczas spotkania zostały ponadto przedstawione rekomendacje co do sprzętu i oprogramowania oraz wykorzystania dronów i technik teledetekcji w ocenie stanu plantacji.
"Przeprowadzono także ćwiczenia terenowe, podczas których przekazano wiedzę z zakresu przygotowania statku powietrznego do lotu, bezpieczeństwa wykonywania czynności lotniczych, obsługi naziemnej bezzałogowego statku powietrznego, oceny jego zdolności do lotu, wykonywania procedur pilotażowych normalnych oraz procedur mających zastosowanie w sytuacjach niebezpiecznych i awaryjnych. Wszyscy uczestnicy szkolenia odbyli loty próbne w kontrolowanych warunkach pod nadzorem opiekuna posiadającego uprawnienia" - przekazuje PIORiN.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś