Dopłaty do produktów rolnych to środki doraźne. Potrzebne są rozwiązania systemowe
Między innymi w związku z rosnącą konkurencją ze strony produktów z Ukrainy, potrzeba rozwiązań systemowych, które wzmocnią pozycję rolników na rynku w skali długookresowej – wskazywała minister rolnictwa Anna Gembicka.
Podczas briefingu prasowego podkreślała, że listy importerów zboża z Ukrainy ujawniła ze względu na ważny interes społeczny.
- Są to listy, którymi dysponowały nasze inspekcje. Kształt listy wynika z opinii prawnych dotyczących tego, które informacje mogą zostać ujawnione opinii publicznej – mówiła szefowa resortu rolnictwa.
Minister rozmawiała z protestującymi rolnikami. Jest deklaracja ws. dopłat do kukurydzy i kredytów płynnościowych
Poinformowała ponadto o wystąpieniu do Krajowej Administracji Skarbowej z pismem o przekazanie listy, którą dysponuje ta instytucja, aby ją upublicznić. Zapewniła, że w przypadku odmowy, ze względu na tajemnicą celno-skarbową, przygotuje stosowny projekt ustawy, która na to pozwoli wyjątkowych przypadkach.
Ustalenia z rolnikami
Minister Gembicka dodała ponadto, że zgodnie z ustaleniami z protestującymi na granicy z Ukrainą rolnikami, przygotowany został projekt rozporządzenia w sprawie kredytów płynnościowych.
- Został on już przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ta pomoc musi być jeszcze notyfikowana przez Komisję Europejską - zaznaczyła Gembicka.
Program "Energia dla wsi"
Przywołała też swoje rozmowy z minister klimatu i środowiska Anną Łukaszewską-Trzeciakowską w sprawie zwiększenia środków w ramach programu „Energia dla wsi”.
- To jest program, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem i chcemy, aby środki zostały zwiększone z 1 do 3 mld złotych – podkreśliła Anna Gembicka.
Jak wyjaśniła, te środki mogą być przeznaczone m.in. na biogazownie i fotowoltaikę z magazynami energii.
Gembicka: skierowaliśmy do rządu wniosek o rozpatrzenie m.in. projektu rozporządzenia ws. dopłat do kukurydzy
Wsparcie paliwa rolniczego
Minister przekazała również informację o wystąpieniu do dyrekcji ds. konkurencji Unii Europejskiej w sprawie możliwości przedłużenia "dopłat" do paliwa rolniczego w wysokości 2 zł – takich, jak obecnie.
Rozwiązania systemowe
- W poniedziałek spotkam się z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, z którymi chcę porozmawiać o rozwiązaniach systemowych. Potrzebujemy zmian systemowych - mówiła minister Anna Gembicka, wymieniając tutaj np. zachęty do zrzeszania się dla rolników, umożliwienie im udziału w przetwórstwie czy dostęp do taniej energii.
W ocenie szefowej resortu jest to konieczne w związku m.in. z rosnącą konkurencją ze strony produktów z Ukrainy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś