Do loch będzie można strzelać przez cały rok? Dyskusja była gorąca
W siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego odbyło się posiedzenie Komisji Hodowlanej ds. Zwierzyny Grubej Naczelnej Rady Łowieckiej. Rozmawiano przede wszystkim o okresie polowań na lochy dzików oraz jelenie i daniele.
Podczas spotkania pochylono się m.in. nad kwestią - jak podkreśla PZŁ - w ostatnim czasie wielokrotnie podnoszoną przez ministerstwa rolnictwa i środowiska. A chodzi o wydłużenie okresu polowań na lochy.
Polski Związek Łowiecki do likwidacji? Chce tego minister rolnictwa
"W obliczu obecnego w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz szkód łowieckich wyrządzanych przez dzika, złożono propozycję, by znieść okres ochronny na terenie województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego, a na pozostałym obszarze kraju określić okres polowań na lochy od 15 czerwca do 31 stycznia" - czytamy w relacji z posiedzenia komisji.
Gorącą dyskusję wywołał również temat wydłużenia okresu polowań na jelenia szlachetnego oraz daniela. Komisja hodowlana pozytywnie zaopiniowała propozycję Zarządu Głównego PZŁ, by określić okresy polowań na taką zwierzynę w następujący sposób:
- jeleń szlachetny: łanie 1 września-15 stycznia, cielęta 1 września-koniec lutego, byki 21 sierpnia-koniec lutego
- daniel: łanie 1 września-15 stycznia, cielęta 1 września-koniec lutego, byki 1 września-koniec lutego
Niedawno pisaliśmy o skargach rolników na jelenie i daniele, które powodują ogromne szkody w uprawach. Zwierzęta coraz częściej stołują się na polach, bo zdaniem rolników jest ich po prostu za dużo w lasach.
Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że decyzję w sprawie ewentualnego wydłużenia okresu polowań na jelenie chce oprzeć na wynikach badań naukowych prowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś