Czy można wybudować dom na zadrzewionej lub zakrzewionej działce?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o.
21-10-2022,13:15 Aktualizacja: 21-10-2022,13:19
A A A

Określenie „działka zadrzewiona lub zakrzewiona” często odnosi się do terenu leśnego. Wybudowanie domu na takim obszarze może okazać się skomplikowane, a czasem nawet niemożliwe.

Budowa na działce zadrzewionej lub zakrzewionej często wiąże się z koniecznością wyłączenia obszaru z produkcji leśnej. Procedura tego typu nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia.

Czym w rzeczywistości jest zadrzewiona lub zakrzewiona działka?

Zgodnie z oznaczeniami przyjętymi w ewidencji gruntów i budynków, działki zadrzewione i zakrzewione często są traktowane analogicznie jak typowe obszary leśne. Według obowiązującego prawa za las uważa się obszar o zawartej powierzchni wynoszącej minimum 0,1 ha, na którego terenie znajduje się roślinność, przeznaczony do produkcji leśnej. Do terenów leśnych zalicza się także rezerwaty przyrody, parki narodowe oraz obszary widniejące w rejestrze zabytków. Jako las traktuje się również teren związany z produkcją o charakterze leśnym, w którego obrębie są zlokalizowane obiekty, w tym budowlane, oraz urządzenia wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej.

Wśród inwestorów często pojawia się pytanie dotyczące korelacji między następującymi czynnikami: grunty zadrzewione i zakrzewione a budowa domu. Odpowiedź na to zagadnienie nie jest jednoznaczna i najczęściej wynika z zapisów zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy.

Co zrobić, aby móc wybudować dom na działce leśnej?

Planując wybudowanie domu na działce zadrzewionej lub zakrzewionej, przede wszystkim należy się zapoznać z zapisami miejscowego planu zagospodarowania terenu. Jeśli na danym obszarze nie obowiązuje MPZP, można złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Należy jednak pamiętać, że do wydania WZ konieczne jest istnienie określonych prawem przesłanek. To, że dana nieruchomość nie jest pokryta gęstą roślinnością, nie oznacza, że zawsze można na niej zrealizować inwestycję. Bardzo często okazuje się, że nawet niezadrzewione i niezakrzewione działki znajdujące się w pobliżu lasu w rzeczywistości są częścią terenu leśnego, który nie może zostać zabudowany.

Przeprowadzenie procesu inwestycyjnego na działce leśnej zazwyczaj wymaga wyłączenia gruntu z produkcji leśnej. Procedura tego typu jest skomplikowana i wymaga złożenia odpowiedniej dokumentacji w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Oczywiście w trakcie podejmowania decyzji dotyczącej zakupu zadrzewionej lub zakrzewionej działki nie należy zniechęcać się od razu po ustaleniu występowania roślinności. Często się zdarza, że obszary tego typu są przeznaczone na cele budowlane. W razie wątpliwości warto zapoznać się z zapisami widniejącymi w ewidencji gruntów i opisowej części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Poleć
Udostępnij