Czesi pomogą nam uratować ginącą populację chomików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2016,10:25 Aktualizacja: 08-05-2016,10:54
A A A

Ginącą populację chomika europejskiego w Jaworznie (Śląskie) mają zasilić osobniki sprowadzone w tym celu z Czech. Władze miasta we współpracy z naukowcami podejmują działania, które mają wesprzeć ten zagrożony gatunek.

Chomik europejski - dziko żyjący ssak, uznawany dawniej za szkodnika, obecnie jest poważnie narażony na wymarcie na całym terenie swego występowania. W Jaworznie jego populacja jest coraz mniejsza - podczas badań przeprowadzonych w 2015 r. naliczono zaledwie nieco ponad 100 nor.

W Odrzechowej odtwarzają ginącą rasę kóz

Ponad 50 sztuk, w tym 30 matek, liczy stado ginącej rasy kóz karpackich w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej koło Sanoka na Podkarpaciu.  Gospodarstwo od kilku lat odtwarza tę rasę.   - Koza karpacka jest...
Zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. Joanny Ziomek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyliczył, że prawdopodobieństwo wyginięcia populacji w ciągu 50 lat jest wysokie, a w niesprzyjających warunkach może nastąpić nawet szybciej - w ciągu 20-30 lat.

- Niestety, chomiki giną w zastraszającym tempie, szczególnie duża jest śmiertelność wśród młodych. Szkoda, bo chomik europejski jest potrzebny w ekosystemie. Gdybyśmy teraz nie podjęli działań, jego los na terenie Jaworzna byłby przesądzony - powiedział PAP insp. Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

- Szacuje się, że na terenie Jaworzna może żyć zaledwie ok. 200 osobników i jest to populacja odizolowana. Choć nie jest to jeszcze chów wsobny, to jej genetyczna różnorodność jest niska, co oznacza m.in. mniejszą odporność na choroby. Stąd pomysł sprowadzenia do Jaworzna osobników z Czech - dodał.

Wśród przyczyn spadku liczebności populacji chomika w Jaworznie wymienia się ograniczanie działalności rolniczej i proces przekształcania niewielkich pól w nieużytki, a jednocześnie intensyfikację rolnictwa na polach większych, kilkuhekatrowych. Zagrożeniem dla chomików są też drapieżniki, wśród nich - psy i koty.

jabłka, gruszko, owoce, sad, sadownictwo, podlaskie, Suwalszczyzna, sadownictwo

Na Suwalszczyźnie odtwarzają tradycyjne sady

W województwie podlaskim odtwarzane są tradycyjne sady ze starymi odmianami jabłoni i grusz, które są lepiej przystosowane do warunków tego terenu - są odporniejsze na mróz i bardziej wytrwałe. Do zakładania takich...
Od kilku lat władze Jaworzna podejmują działania na rzecz ochrony chomika na swoim terenie. Oprócz badań naukowych prowadzone są również akcje edukacyjne, skierowane do rolników oraz dzieci i młodzieży szkolnej.

Pod koniec kwietnia Rada Miejska uchwaliła ustanowienie 270-hektarowego użytku ekologicznego "Chomik europejski", aby chronić te zwierzęta.

Chomik europejski osiąga do 30 cm długości i nawet do 1 kg masy. Jego sierść przyjmuje odcienie od żółtobrunatnego do rudawego i czerwonego z jednolicie czarnym brzuchem. Włosy wokół pyska, na łapach i po bokach ciała są białe. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest również obecność toreb policzkowych, w których przenosi pokarm do komór spichrzowych.

Chomik europejski większą część życia spędza w norze pod ziemią. Składają się na nią: komora gniazdowa, spichlerze i latryny oraz łączące je korytarze. Na zewnątrz znajduje się kopiec utworzony z ziemi. Chomiki żywią się głównie ziarnami zbóż, ale zjadają również bezkręgowce czy jaja ptaków gniazdujących na ziemi.

Poleć
Udostępnij