Czarny punkt na drodze. Policjanci apelują do rolników
Poruszając się po drogach publicznych, każdy użytkownik, również rolnik, ma obowiązek przestrzegania przepisów o ruchu drogowym i dysponowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne - podkreślają funkcjonariusze.
Jak dodają, ciągnik i przyczepa powinny mieć zawsze sprawną i widoczną sygnalizację świetlną oraz trójkąt wyróżniający pojazd wolno poruszający się (bo jest on też widoczny w nocy).
Fikcyjne badania traktorów. Nawet nie były na stacjach
"Traktor powinien mieć ponadto sprawny układ jezdny, hamulcowy i kierowniczy, instalację elektryczną i zapłonową, sygnalizację dźwiękową i bezpieczną kabinę lub ramę ochronną" - wyliczają stróże prawa.
Niestety, oświetlenie to wciąż pięta achillesowa wielu - co trzeba podkreślić - z reguły starszych maszyn rolniczych. I niestety, ich właściciele mimo tych niedostatków decydują się nierzadko na podróżowanie nimi po drogach publicznych - również po zmroku, który teraz zapada bardzo szybko.
Świadczyć o tym mogą choćby filmiki zamieszczane w internecie, a pochodzące z kamerek zainstalowanych w samochodach. Na takich zapisach maszyna rolnicza pojawia się wówczas jako czarny punkt na ciemnym tle, który kierowca może dostrzec dopiero w ostatniej chwili. Nie trzeba nawet dodawać, że w takich sytuacjach o wypadek nietrudno.
Nieoświetlone ciągniki, tak jak i pozostałe pojazdy rolnicze, stanowią zagrożenie nie tylko dla innych użytkowników dróg, ale także dla samych rolników. W kraksie z rozpędzonym samochodem maszyna rolnicza wcale, mimo gabarytów, nie ma przewagi.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl