Chcą zwolnić rolników z podwyżki opłaty paliwowej. Są pisma do ministrów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2017,16:00 Aktualizacja: 05-07-2017,16:29
A A A

Krajowa Federacja Producentów Zbóż i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wspólnie sprzeciwiają się podwyżce opłaty paliwowej dla rolników.

Posłowie PiS przygotowali projekt ustawy powołującej Fundusz Dróg Samorządowych. Głównym źródłem jego finansowania mają być środki pochodzące z podwyższenia opłaty paliwowej o 20 groszy.

opłata paliwowa, rząd, beata szydło, ceny benzyny, Fundusz Dróg Samorządowych

Rząd rozważa wprowadzenie opłaty paliwowej

Jeżeli w tej chwili pojawia się pomysł podniesienia opłaty paliwowej i utworzenia funduszu budowy dróg, który pozwoli zwiększyć inwestycje przede wszystkim w Polsce lokalnej to należy go rozważyć - powiedziała premier Beata Szydło....

Razem z podatkiem VAT oznacza to, że stawki za litr paliwa pójdą w górę o prawie 25 groszy. Nie jest wykluczone, że podwyżka wejdzie w życie już w wakacje. Premier Beata Szydło mówi, że podniesienie opłaty i przeznaczenie uzyskanych środków na FDS nie będzie być może jednoznaczne z podwyżkami na stacjach.

Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcia, Krajowa Federacja Producentów Zbóż i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wystosowały wspólne pisma do Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów oraz Krzysztof Jurgiela, szefa resortu rolnictwa, w których sprzeciwiają się podwyżce opłaty paliwowej dla gospodarzy.

Zdaniem organizacji należy zmienić wspomniany projekt ustawy, dodając w nim zapis o zwolnieniu z podwyżki producentów rolnych na podstawie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

"Proponujemy, by ulga podatkowa obowiązująca rolników była podniesiona o tę samą kwotę, o którą planuje się zwiększyć opłatę paliwową, czyli 0,25 zł na litrze (włączając VAT)" - czytamy w piśmie do ministrów.

W dokumencie podkreślono także, że rolnicy ponoszą największe koszty na paliwo w okresie letnim (sięgają 35-40 proc.). "Generuje to olbrzymie wydatki dla wszystkich gospodarstw rolnych, a planowana podwyżka opłaty paliwowej dodatkowo obciąży rolników i dlatego jest nie do zaakceptowania" - napisano w korespondencji.
 

Poleć
Udostępnij