CBOS: bariera migracji między miastem a wsią powoli słabnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2024,11:45 Aktualizacja: 21-11-2024,20:00
A A A

Dwóch na dziesięciu mieszkańców wsi nie pochodzi z tej miejscowości. 18 lat temu było to mniej niż jeden na dziesięciu badanych. Oznacza to, że bariera migracji między miastem a wsią powoli słabnie - wynika z przeprowadzonego w październiku badania CBOS.

Jak poinformował CBOS, powołując się na dane GUS, w 2023 r. na wsi mieszkało 15 mln 260 tys. osób, co stanowiło 41 proc. ogółu ludności Polski. Z październikowego badania wynika, że zdecydowana większość tej grupy to osoby, które urodziły się jako mieszkańcy wsi.

Również wśród mieszkańców miast zdecydowanie przeważają osoby, które obecnie mieszkają w miejscowości tego samego typu co ta, z której pochodzą. Co siódma osoba przeniosła się ze wsi do miasta, natomiast co jedenasta badana z miasta na wieś.

minister rolnictwa, siekierski, hodowca, kluka

Minister: wieś miejscem produkcji rolnej. Będą nowe przepisy

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapewnił, że jego resort rozpoczyna prace nad przepisami o oddzieleniu funkcji mieszkalnej od produkcyjnej wsi. Siekierski spotkał się 31 października w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) z...

Według CBOS migrantów ze wsi do miasta najczęściej spotykamy w małych i średnich miastach, liczących od 20 do 100 tys. ludności. Z badania wynika również, że liczniejszą grupą tych migrantów od innych stanowią emeryci.

Według badania dwóch na dziesięciu mieszkańców wsi nie jest pochodzenia wiejskiego. Jak poinformowała pracownia - 18 lat temu odsetek ten wynosił 7 proc. "Oznacza to, że bariera migracji między miastem a wsią powoli słabnie" - zaznaczono.

Z kolei inne statystyki wskazują na to, że im większe pod względem ludności jest miasto, tym mniej jest w nim mieszkańców pochodzących ze wsi. Na przykład w miastach do 19999 mieszkańców 32 proc. mieszkańców pochodzi z terenów wiejskich, natomiast w miastach o liczbie ludności 500 tys. i większej jest to już 20 proc.

CBOS zadał respondentom pytanie - od jak dawna rodzina jest związana z miejscem zamieszkania. "Mniej więcej jedna trzecia respondentów to migranci, jedna czwarta – osoby należące do drugiego pokolenia mieszkańców danej miejscowości i nieco ponad jedna trzecia – osoby zakorzenione w tym miejscu od co najmniej dwóch pokoleń" - podano.

Z badania wynika, że największym stopniem zakorzenienia wykazują się mieszkańcy wsi. "Wieś i małe miasta to obszary, skąd ludzie relatywnie najmniej chętnie migrują i stosunkowo najczęściej zdarza się, że mieszkają w jednym miejscu od kilku pokoleń" - poinformowano.

wiceminister rolnictwa, czerniak, trzoda chlewna, hodowla trzody

Wiceminister: na wieś migruje coraz więcej osób, które nie tolerują rolniczych zapachów

Znaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że produkcja zwierzęca musi się odbywać na terenach wiejskich – podkreślił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak. Wiceszef resortu rolnictwa w wywiadzie dla wydawanego przez...

CBOS podkreślił również, że prawie połowa respondentów zadeklarowała, iż najchętniej zamieszkałaby na wsi (43 proc.). Największy odsetek tej grupy osób to te, które z nich pochodzą. "Co szósta spośród nich byłaby skłonna brać pod uwagę przeniesienie się do innego typu miejscowości, przy czym stosunkowo najczęściej w grę wchodziłoby małe miasto" - zaznaczono. Z kolei spośród aktualnych mieszkańców wsi, 77 proc. pragnie również tam mieszkać.

Pracownia zapytała także badanych o to, czy ludzie ze wsi w porównaniu z ludźmi z miasta mają obecnie takie same, mniejsze czy większe szanse życiowe. Większość stwierdziła, że w dziedzinie wykształcenia, poziomu życia, możliwości rozwoju i zdobycia wysokiej pozycji społecznej szanse są dzisiaj takie same.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 października 2024 roku na próbie liczącej 1025 osób (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI, 24,7 proc. – CATI i 15,4 proc. – CAWI). 

Poleć
Udostępnij