Budują gazociąg na twojej ziemi? Zobowiązania wobec ARiMR zostają, możesz stracić płatności
Przez cztery województwa: pomorskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie – przebiega linia tworzonego gazociągu Gustorzyn-Wronów. Rolnicy z tych regionów mają problem, bo nie dość, że ich działki „rozgrzebuje się” w ramach tej inwestycji, to muszą się postarać, żeby nie stracić pieniędzy.
Chodzi oczywiście o tych rolników, na których gruntach jest realizowania ta inwestycja, a którzy skorzystali ze wsparcia w ramach obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa programów pomocowych. Pozostają oni bowiem związani podjętymi zobowiązaniami.
Sam musisz się upewnić
„W związku z budową gazociągu Gustorzyn-Wronów, uprzejmie prosimy, aby rolnicy posiadający grunty, przez które będzie przebiegać ta inwestycja, upewnili się, że nie będzie ona mieć wpływu na realizację operacji lub zobowiązań wobec ARIMR” – zaapelowała w komunikacie Agencja.
Rolnicy mają problemy po budowie gazociągu. Chcą odszkodowania
Jak zaznaczają urzędnicy, jeżeli okaże się, że budowa gazociągu wpływa np. na zmniejszenie powierzchni gruntów zgłoszonych do płatności lub realizację czy kontynuację podjętych zobowiązań wynikających ze wsparcia otrzymanego z Agencji w ramach PROW 2014-2020 (np. w ramach działań inwestycyjnych, w tym tzw. działań premiowych), wówczas rolnik musi powiadomić o zaistniałej sytuacji właściwą jednostkę ARiMR: biura powiatowe – w przypadku dopłat bezpośrednich i działań obszarowych PROW lub oddziały regionalne – w przypadku działań inwestycyjnych, w tym tzw. premiowych PROW.
Korekty wniosku i biznesplanu
„W przypadku płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW, rolnik musi ponadto bezzwłocznie zrobić korektę w złożonym wniosku przez wycofanie obszaru zajętego pod budowę gazociągu” – wskazuje ARiMR.
Natomiast jeśli chodzi o działania inwestycyjne, w zależności od sytuacji rolnik powinien odstąpić od złożenia wniosku o przyznanie pomocy, wycofać wniosek lub zrobić korektę złożonego wniosku i biznesplanu, biorąc w nim pod uwagę grunty inne niż zajęte pod budowę gazociągu.
„Jeżeli pomoc została przyznana, beneficjent powinien rozważyć możliwość złożenia wniosku o korektę biznesplanu z uwzględnieniem zmiany posiadanych gruntów, o ile nie wypłacono mu płatności końcowej. Gdy beneficjent nie ma możliwości wejścia w posiadanie innych gruntów zamiast tych, które podlegają wywłaszczeniu pod budowę rurociągu, lub gdy po otrzymaniu płatności końcowej realizuje zobowiązanie w okresie związania celem, może złożyć we właściwej jednostce ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, z powołaniem się na wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnej okoliczności, które uniemożliwiają osiągnięcie zamierzonych celów lub zrealizowanie podjętych zobowiązań. Do takiego pisma muszą zostać dołączone dowody potwierdzające zaistniałą sytuację” – zaznacza Agencja.
Odmowa lub zwrot pomocy
Przypomina ponadto, że oświadczenie takie beneficjent zobowiązany jest złożyć w ciągu 15 dni roboczych (w niektórych przypadkach 10) od dnia, w którym może dokonać takiej czynności. Wnioski są co do zasady rozpatrywane indywidualnie, z uwzględnieniem wszelkich okoliczności dotyczących danego przypadku.
Rolnicy przeciwni budowie gazociągu. Nie sprzedadzą swojej ziemi?
„Rolnicy, którzy nie zrealizują zaplanowanej operacji lub zobowiązań, a nie zgłoszą wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, muszą liczyć się z odmową przyznania płatności lub koniecznością zwrotu całości lub części wypłaconej im pomocy” – ostrzega ARiMR.
Odszkodowania
Warto dodać, że tryb realizacji inwestycji w postaci gazociągu, w oparciu o specustawę gazową, gwarantować ma wypłatę odszkodowań właścicielom nieruchomości objętych budową.
„Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, pod nadzorem właściwego miejscowo wojewody. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Po zakończeniu budowy wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania” – podkreśla operator gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś