Budować, czy nie? Ministrowie pomówią o zaporze na granicy
- W tym tygodniu spotkam się z ministrem rolnictwa oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji, by rozstrzygnąć, czy rząd powinien budować płot przeciw ASF - powiedział we wtorek Henryk Kowalczyk, minister środowiska.
Polityk w audycji radiowej Jedynki pytany, czy powstanie płot przeciw ASF stwierdził, że to "trudno powiedzieć". - Premier zażyczył sobie, by ministrowie, którzy mieli różne opinie na ten temat spotkali się i podjęli decyzję ostateczną - dodał, doprecyzowując, że chodzi o wspomniane resorty.
Wirus ASF coraz bardziej aktywny. Wybuchną kolejne ogniska?
- Jako minister środowiska miałem wątpliwości co do zgodności z prawem europejskim - żebyśmy nie musieli się później tłumaczyć z tego, że blokujemy migracje zwierzyny - powiedział.
Kowalczyk tłumaczył, że były też wątpliwości co do skuteczności tego płotu na obecnym etapie, ponieważ ogniska ASF są już w połowie Polski - jeśli chodzi o dziki. - Wobec tego nie wiem, czy odgradzanie się będzie skuteczne - dodał.
Minister środowiska stwierdził, że płot przeciw ASF miał sens, ale na "samym początku, czyli jakieś trzy czy cztery lata temu". - Teraz oczywiście mógłby pomóc, natomiast nie wiem, czy koszty, nie tylko finansowe, ale i przyrodnicze budowania takiego płotu są adekwatne do ewentualnych korzyści wynikających z ograniczenia dzików - powiedział.
W ubiegły wtorek w porządku obrad Rady Ministrów były dwa punkty związane z budową zapory na wschodniej granicy Polski, która miałaby nas zabezpieczać przed migracjami dzików zarażonych ASF - projekt uchwały Rady Ministrów oraz projekt ustawy dotyczący tej sprawy.
Jak poinformował wówczas premier Mateusz Morawiecki, "były głosy, które przemawiały za budową zapory przeciwko przedostawaniu się dzików zarażonych ASF, a były też głosy takie, że ważniejsze są inne działania". Szef rządu powiedział, że Rada Ministrów postara się w najbliższych 2-3 tygodniach zamknąć ten temat.
ASF występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania zarazy wykryto w Polsce 2166 przypadków u dzików oraz 112 ognisk u świń. Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś