Branża piwowarska podsumowała rok. Mniej procentów, więcej jakości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2018,14:55 Aktualizacja: 05-03-2018,12:41
A A A

Przed rokiem Polacy kupili mniej piwa niż w 2016 r., ale chętnie sięgali po droższe i bardziej wyszukane rodzaje.  Najszybciej rósł segment specjalności oraz piw bezalkoholowych.

Z danych Nielsena wynika, że w ubiegłym roku rynek piwa odnotował nieznaczny spadek sprzedaży - ilościowo o 2,4 proc., a wartościowo o 1,3 proc. - Konsumenci kupili mniej piwa, ale na to, które nabyli byli skłonni wydać więcej, stąd spadek wartości sprzedaży był mniejszy niż wolumenu - wyjaśnia Agata Lorenc, Client Director w tej firmie.

Produkcja piwa w Polsce -IERiGŻ publikuje dane

Produkcja piwa w Polsce w 2017 r. spadnie o 2,2 proc. i wyniesie 40,5 mln hl - wynika z raportu IERiGŻ. Instytut prognozuje, że deficyt w handlu produktami alkoholowymi w 2017 r. wyniesie 327 mln EUR. "Na podstawie miesięcznych danych o...

W 2017 roku najbardziej poszybowała w górę sprzedaż piw bezalkoholowych (22,9 proc.) oraz specjalności (16,9 proc.), co potwierdza, że obserwowane od kilku lat trendy - poszukiwanie różnorodności oraz odwrót od piw mocnych - na dobre zadomowiły się na polskim rynku.

Nowym zjawiskiem jest natomiast wzrost popularności lagerów o obniżonej zawartości alkoholu. W ciągu minionych 12 miesięcy Polacy wydali na nie o 20 mln zł więcej niż w roku 2016.

- Od kilku sezonów obserwujemy niesłabnące zainteresowanie konsumentów piwami "lekkimi" oraz bezalkoholowymi. Te drugie nie mają sobie równych, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu - mówi Andrew Highcock, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego-Browary Polskie.

Nasze browary nadal zajmują mocną pozycję na europejskim rynku. Według danych pochodzących z najnowszego raportu Beer Statistics, Polska jest trzecim - po Wielkiej Brytanii i Niemczech - producentem piwa w Europie. Co dziesiąta butelka kontynentalnego trunku warzona jest nad Wisłą.

Pilsner Urquell, pilzner, pilzno, produkcja piwa, czechy

Oryginał to oryginał. Koniec z produkcją licencyjną znanego piwa

Od stycznia miłośnicy piwa na całym świecie mają pewność, że każda butelka Pilsner Urquell wyprodukowana został w Pilźnie - informują "Lidove Noviny". Gazeta potwierdziła w browarze, że firma po 10 latach zakończyła licencyjną produkcję....

Na tle innych krajów rodzime browary generują dość wysokie, bo liczące 10 tysięcy etatów, zatrudnienie bezpośrednie. Większą liczbę pracowników zatrudniają tylko zakłady w Niemczech (27 200) oraz Wielkiej Brytanii (14 300).

Liczba miejsc pracy tworzonych przez browary w sektorach powiązanych z dystrybucją i sprzedażą piwa wielokrotnie przewyższa zatrudnienie bezpośrednie, co czyni przemysł piwowarski największym pracodawcą wśród branż alkoholowych w Polsce.

Oprócz tworzenia miejsc pracy przemysł piwowarski generuje także znaczne przychody do budżetu państwa. Z tytułu podatków odprowadzanych przez browary Skarb Państwa zyskuje rocznie około 10 mld zł.

Obecna sytuacja na rodzimym rynku piwa wskazuje, że stał się dojrzały, nasycony i bardzo konkurencyjny. Konsumpcja od kilku lat jest stabilna, a wahania ilości i wartości sprzedaży niewielkie.

Biorąc pod uwagę nasycenie rynku oraz negatywne trendy demograficzne eksperci przewidują, że w najbliższych latach konsumpcja pozostanie na stabilnym poziomie.
 

Poleć
Udostępnij