Będzie strajk w ARiMR? Mediacje nie przyniosły rozwiązania
Zakładowa „Solidarność” działająca w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że po dwóch latach trwania sporu zbiorowego oraz po dwóch spotkaniach mediacyjnych zakończono „pokojowe” etapy tego procesu. Strona społeczna przystępuje do przeprowadzenia referendum strajkowego.
Na drugim spotkaniu mediacyjnym - 18 kwietnia - mediatorce i przedstawicielom pracodawcy został przekazany protokół rozbieżności.
„Po raz kolejny pracodawca przyszedł bez konkretnej propozycji. W swoich wystąpieniach przedstawiciele organizacji związkowych będących w sporze zbiorowym przedstawili prawdziwą sytuację pracowników Agencji. Przede wszystkim niskie wynagrodzenia bardzo dużej części pracowników, które w lipcu jeszcze bardziej zbliżą się lub wręcz osiągną najniższą krajową. Ponadto ciężkie warunki pracy, przede wszystkim przestarzały sprzęt, co przekłada się na czas obsługi wniosków” – wylicza NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR w swoim serwisie informacyjnym.
ARiMR: Gwarancja obsługi interesantów tylko w tych godzinach
Średnie nic nie znaczą
Według relacji związkowców, pracodawca po raz kolejny chciał przedstawić wynagrodzenia w postaci średnich. A ich zdaniem takie porównanie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ w żaden sposób nie oddaje prawdziwej sytuacji pracowników i różnic pomiędzy poszczególnymi stanowiskami czy miejscami pracy.
„Po raz kolejny strona związkowa podkreśliła, że podawanie średniego wynagrodzenia w ARiMR w wysokości 7 tys. zł. brutto jest świadomym naciąganiem faktów i wyrządza się w ten sposób krzywdę dużej grupie pracowników, szczególnie zatrudnionych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych” – wskazuje „S”.
W ocenie związkowców, nie ma żadnej dobrej woli ze strony pracodawcy, a mediatorka nie radzi sobie z sytuacją, w związku z czym nie widzą oni już szans porozumienia w ramach mediacji.
Informatyka w ARiMR "wytrzyma" w nowym rozdaniu WPR?
Postulaty głównie płacowe
„Dlatego podjęto decyzję o zakończeniu tego etapu i rozpoczęciu pogotowia strajkowego. W ciągu tygodnia zarządy organizacji związkowych, będących w sporze zbiorowym, podejmą decyzję o pytaniach referendalnych i sposobie przeprowadzenia oraz terminie referendum strajkowego. Rozpoczniemy też akcję informującą o sytuacji w ARiMR i o samym referendum” – zapowiedzieli działacze.
Spór zbiorowy w Agencji trwa od 2021 roku. Wówczas przedstawiciele pracowników przedstawili 11 postulatów, z których spora część dotyczy kwestii płacowych i ścieżki awansu.
„Najważniejszy postulat płacowy cały czas jest aktualny. Chcemy podwyżki 800 zł brutto na pracownika i takiego podziału kwoty na podwyżki, aby osoby najmniej zarabiające dostały najwyższe podwyżki. Naszym celem jest możliwie najsprawiedliwsze zminimalizowanie różnic w wynagrodzeniach. A są one duże. W wielu wypadkach różnica wynosi 5 tys. złotych na tym samym stanowisku pracy” – przekazała „Solidarność” funkcjonująca w ARiMR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś