Alarm pogodowy. Ostrzeżenie przed 6-centymetrowym gradem
Pogoda stała się kompletnie nieprzewidywalna. Po fali rekordowych upałów, nad Polskę nadciągnęła fala gwałtownych burz, które mogą wyrządzić poważne straty w gospodarstwach. Szczególnie narażone na uszkodzenia są uprawy zbóż.
Susza w lasach osłabia drzewa. Część gatunków może zniknąć
Zagrożeniem związanym z burzami będą zarówno silne porywy wiatru - punktowo nie można wykluczyć porywów do około 110-120 km/h, ale także nawalne opady deszczu (w ciągu 10-20 minut miejscami wysokość opadów deszczu sięgać ok. 20 mm). Uwaga, całkowita wysokość opadów deszczu może sięgać nawet 40 mm, a dodatkowo w wyniku kumulacji, możliwe są większe sumy. Do tego dochodzą jeszcze opady gradu. Burzom superkomórkowym może towarzyszyć grad do 4-6 cm!
"Najbardziej prawdopodobny wydaje się rozwój gwałtownych burz późnym popołudniem na południu Polski, w strefie przyziemnej konwergencji wiatru. Czynnikiem wspomagającym tutaj będzie rozwój dolnego niżu. Burze powinny dość szybko rozwijać się do gwałtownego stadium i przemieszczać się z zachodu na wschód i północny wschód" - informują synoptycy IMGW.
‼️Uwaga #AlertRCB‼️
— RCB (@RCB_RP) 1 lipca 2019
Bardzo silny wiatr (do 115 km/h) i burze z gradem prognozowane są dziś w ciągu dnia, wieczorem i w nocy w 10 województwach w południowej części Polski. #IMGW pic.twitter.com/7mMSYwDe6f
Niebezpieczna sytuacja pożarowa w lasach w całej Polsce
W ostatnich dniach sytuacja hydrologiczna pod względem suszy nie uległa poprawie. Liczba stacji z przepływem poniżej średniego niskiego, który jest wyznacznikiem suszy hydrologicznej wzrosła do 107. Najgorzej sytuacja wygląda w województwach: dolnośląskim,lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim.
W najbliższych dniach nie prognozuje się znaczącej poprawy sytuacji. Wciąż obserwować będziemy spadki i stabilizację stanów wody, najczęściej w strefie wody niskiej i średniej. Dziś możliwe lokalne podtopienia.
"Prognozowane są opady burzowe, które lokalnie mogą sięgać 40-50mm. W związku z tym tam gdzie pojawią się tak wysokie opady możliwe są lokalne wzrosty stanu wody i podtopienia. Szczególnie narażone są zlewnie mniejszych rzek oraz obszary zurbanizowane i bezodpływowe" - podaje IMGW.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl