230-hektarowe gospodarstwo do wydzierżawienia od państwowego instytutu. Czynsz zmniejszony z miliona do 800 tys. zł
Rolnicy mogą wziąć udział w przetargu na wydzierżawienie sporego gospodarstwa od Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIW-PIB).
Ogłoszenie PIW-PIB dotyczy ustnego przetargu ograniczonego w formie licytacji na wydzierżawienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości rolnych, stanowiących gospodarstwo rolne Grabowo, o łącznej powierzchni 231,2777 ha (położonych w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim oraz w powiecie świeckim) - na 10 lat. W grę wchodzą grunty i budynki (właścicielem ziemi jest Skarb Państwa - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a użytkownikiem wieczystym – PIW-PIB, zaś właścicielem budynków i budowli – wyłącznie Instytut).
Stawkę wywoławczą czynszu dzierżawnego określono w wysokości 800 tys. zł na rok, natomiast wadium - na 50 tys. zł.
Przetarg ustny w formie licytacji odbędzie się 7 maja, przy czym warunkiem uczestnictwa w nim jest wpłata wadium do 6 maja.
Wybór oferenta ma nastąpić według kryterium wysokości zadeklarowanej w złotówkach stawki czynszu. „Najwyższa stawka czynszu będzie najkorzystniejsza” - czytamy w dokumentacji przetargowej.
KRIR apeluje do ministra rolnictwa. Chce obniżki czynszów dzierżawnych za państwową ziemię o 30 proc.
Wynika z niej, że w przetargu mogą wziąć udział osoby fizyczne, będące rolnikami indywidualnymi w rozumieniu art. 6 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego lub prowadzące gospodarstwo rolne na terenie gminy Pruszcz w powiecie świeckim, gminy Dobrcz w powiecie bydgoskim lub na terenach gmin sąsiadujących z wyżej wymienionymi.
„Dowodem potwierdzającym prowadzenie gospodarstwa rolnego jest pisemne oświadczenie prowadzącego to gospodarstwo. Osoba, która złożyła nieprawdziwe oświadczenie, podlega odpowiedzialności karnej (…) Dowodem potwierdzającym zamieszkanie jest zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały” – wskazano w dokumentacji.
Warto dodać, że poprzedni przetarg, który miał być rozstrzygnięty 12 kwietnia, a w którym stawka wywoławcza czynszu wynosiła okrągły milion złotych rocznie, trzeba było unieważnić.
„W prowadzonym postępowaniu nie wpłynęło ani jedno wadium. Licytacja nie odbyła się z powodu braku uczestników” – poinformował PIW-PIB.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś