1 maja nie każdy ma wolne. PSL: serdecznie dziękujemy
1 maja, w Święto Pracy, nie każdy ma wolne; chcemy im za to serdecznie podziękować, że są na posterunku i dbają o bezpieczeństwo - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To jest też święto wszystkich pracodawców; warto im podziękować za każde miejsce pracy - dodał.
- Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, bo taka jest nazwa święta ustanowionego w 1890 roku. W tradycji katolickiej od 1955 roku jest to też święto Józefa Rzemieślnika, więc jest wiele powodów, żeby mówić dzisiaj o pracy, o ludziach pracy - podkreślił na briefingu prasowym w Warszawie prezes Stronnictwa.
Hodowcy zwierząt futerkowych bronią swoich dochodów i miejsc pracy
Polityk, który jest lekarzem, wspominał, że gdy pracował w szpitalu to dyżury w święta nigdy nie były wydarzeniem miłym. - Ale wiem, że są bardzo potrzebne i wszystkim tym, którzy dzisiaj pracują bardzo dziękujemy - podkreślił.
Szef ludowców z młodzieżówką ugrupowania na pobliskiej stacji benzynowej i w kawiarni rozdawali jabłka, żeby pracownicy - jak mówił - "przynajmniej w ten dzień pracy mogli czerpać owoce i troszkę radości".
Jak zauważył, to jest też święto wszystkich przedsiębiorców i wszystkich pracodawców. - Warto to przypomnieć i im też podziękować za każde miejsce pracy, bo bez nich nie byłoby rozwoju ani możliwości aktywnego działania i spełnienia swych ambicji w życiu zawodowym - wskazał Kosiniak-Kamysz.
Wypadków mniej, ale więcej osób ginie podczas pracy w rolnictwie
Jak dodał, bardzo potrzebne jest zwrócenie uwagi na łączenie życia zawodowego z życiem rodzinnym, bo to "jeden najlepszy nawet program nie wystarczy". - Muszą być żłobki i przedszkola, ale musi być też przyjazne podejście pracodawców do życia rodzinnego pracowników. To jest bardzo ważne - przekonywał prezes PSL.
Poinformował, że PSL pracuje nad ustawą o pracach sezonowych w rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie. Podkreślił, że istotne jest aby niski, ryczałtowy podatek umożliwił legalne zatrudnienie na umowę o pracę sezonową pracowników z Polski i np. z Ukrainy.
Szef PSL zauważył, że rynek pracy staje się coraz bardziej rynkiem pracownika. - Mam nadzieję, że skończymy wreszcie z tym przeciwstawianiem sobie pracodawcy i pracownika - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzono 127 lat temu - 1 maja 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś