Sprzedają coraz więcej towarów rolno-spożywczych. I sporo zarabiają
W 2016 roku wartość wywozu żywności i napojów z Irlandii przekroczyła po raz pierwszy 11 miliardów euro. Zadecydowała o tym duża sprzedaż mięsa - przede wszystkim owczego, wieprzowiny oraz przetworów.
Eksperci podkreślają, że wzmożonemu eksportowi sprzyjała zwiększa dywersyfikacja rynków zbytu oraz mniejsze uzależnienie się od Wielkiej Brytanii, największego odbiorcy towarów rolno-spożywczych z Zielonej Wyspy - informuje FAMMU/FAPA.
Brytyjczycy powinni więcej płacić za irlandzką wołowinę
Wartość wysyłek w tym kierunku spadła o 8 proc., głównie ze względu na zmiany kursu walutowego, rosnącą niepewność związaną z Brexitem oraz silniejszą konkurencję. Obniżka została zrekompensowana przez zwiększony eksport do innych krajów UE oraz na rynki wschodzące - do Ameryki Północnej, Chin oraz reszty Azji.
Wartość wywiezionego mięsa oraz żywca z Irlandii w 2016 r. stanowiła około jedną trzecią sprzedaży towarów rolno-spożywczych i wyniosła 3,66 mld euro (-2 proc.). W górę poszły zyski z eksportu mięsa owczego, wieprzowiny oraz przetworów, a obniżyły się z wywozu żywca, w szczególności bydła i drobiu ze względu na mniejszą produkcję.
Prognozy dotyczące handlu w 2017 roku są dość mieszane. Silny wzrost podaży bydła rzeźnego uderzy prawdopodobnie dotkliwie w irlandzki rynek, natomiast perspektywy dla wysyłek mięsa owczego oraz wieprzowiny wyglądają stabilnie.