Masowe bankructwa w sektorze rolnym
Jak wynika z szacunków państwowego ubezpieczyciela społecznego (Seguridad Social) w minionym miesiącu, w porównaniu z lutym, w hiszpańskim rolnictwie zlikwidowanych zostało 7 tys. 556 spółek.
Rosyjska inwazja na Ukrainę i związany z nią kryzys energetyczny doprowadziły do masowych bankructw w hiszpańskim sektorze rolnym. Tylko w marcu "padło" tam ponad 7,5 tys. firm z tej branży m.in. producenci żywności.
Jak wynika z szacunków państwowego ubezpieczyciela społecznego (Seguridad Social) w minionym miesiącu, w porównaniu z lutym, w hiszpańskim rolnictwie zlikwidowanych zostało 7 tys. 556 spółek.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spotęgowała widmo głodu
Według analizującego dane rynku pracy dziennika online "Voz Populi” wpływ na masowe zamykanie firm rolniczych miał wybuch wojny w Ukrainie, a także trwający 20 dni ogólnokrajowy strajk hiszpańskich transportowców. "Brak dostaw surowców wskutek tego protestu zmusił niektórych wytwórców żywności (…) do wstrzymania produkcji" - napisał portal.
"VP" odnotował, że protest miał związek z drastycznym wzrostem cen paliw związanym z wojną za naszą wschodnią granicą. Zaznaczył też, że trudna sytuacja hiszpańskiego sektora rolnego pogłębiona została podwyżkami cen surowców z Ukrainy oraz ich niedoborami.
"Hiszpania jest największym importerem ukraińskiego zboża, surowca kluczowego dla hodowców bydła i trzody chlewnej oraz producentów żywności" - wskazał "Voz Populi" w oparciu o statystyki Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Kraj sprowadzał dotychczas z Ukrainy 11 proc. zagranicznego ziarna.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl
-
Drastyczny wypadek przy załadunku obornika. Przygnieciony mężczyzna zginął na miejscu
-
GDOŚ: rośnie nagonka na wilki. Izba rolnicza odpowiada: nie bagatelizujmy zagrożenia
-
Tragiczna śmierć 45-latka. Mężczyzna wpadł do przydomowego szamba
-
Masakra na polu. "Terenówką" zniszczyli rolnikowi uprawę rzepaku
-
Na ciągniku była tablica rejestracyjna z innego traktora. Grozi za to 5 lat więzienia
-
Kryminalni w gospodarstwie rolnym. Właściciel zwierząt nie posiadał zezwolenia
-
Jak wspomóc wymianę pokoleniową w gospodarstwach? Może emerytury cząstkowe?
-
Wybuch gazu w gospodarstwie. Strażacy i medycy w akcji
-
NIK jasno o opłatach cukrowej i od alkoholu: wpływy wydane niezgodnie z przeznaczeniem




-
18-03-2025,13:10
eMastitis po raz pierwszy. Antybiotyki można skutecznie ograniczać
-
17-03-2025,12:40
Jak zapobiegać problemom okresu okołoporodowego?
-
07-03-2025,10:30
O genetyce przyszłości dyskutowano w Żninie
-
07-03-2025,3:55
O dokarmianiu dolistnym na wykładzie ze Szczegółowej Uprawy Roślin
-
04-03-2025,11:40
Polski autonomiczny wóz paszowy od Euromilk
-
28-02-2025,10:10
Hipokalcemia subkliniczna - poważny problem w okresie poporodowym
-
20-02-2025,19:45
Pierwsze wydanie "Hoduj z Głową Świnie" w 2025 roku
-
18-02-2025,8:40
Pierwsze wydanie „Hoduj z Głową Bydło” w 2025 roku
-
11-12-2024,12:10
"Hoduj z Głową Świnie" nr 6/2024. Wideo
-
29-11-2024,8:05
Co znajdziecie w najnowszym wydaniu „Hoduj z Głową Bydło”?
-
27-10-2024,14:10
"Hoduj z Głową Świnie" nr 5/2024. Wideo
-
21-10-2024,11:10
"Hoduj z Głową Bydło" nr 5/2024. Wideo