Wicepremier zachęca Belgów do kupowania polskich produktów
Janusz Piechociński podkreśla, że naszemu krajowi zależy na sukcesywnym zwiększeniu wolumenu dwustronnych obrotów handlowych. Jednym z kluczowych obszarów działania może okazać się eksport produktów rolno-spożywczych.
- Belgia od lat jest ważnym partnerem handlowym Polski czego dowodem są m.in. dane o obrotach towarowych w 2014 r., które osiągnęły rekordową wartość 7,6 mld euro - mówił wicepremier i minister gospodarki podczas spotkania z ambasador Belgii w Polsce Colette Taquet.
Piechociński przypomniał, że na niedawnym spotkaniu z premierem Flandrii rozmawiał o możliwościach organizacji wspólnych przedsięwzięć promujących polską żywność.
Szef resortu gospodarki dodał, że docenia zaangażowanie inwestycyjne ponad 700 firm belgijskich w Polsce. Wartość zainwestowanego przez nie kapitału wyniosła 3,3 mld euro, co plasuje Belgię na 13. miejscu wśród głównych inwestorów zagranicznych.
- Planujemy działania wspierające firmy belgijskie w Polsce oraz polskie w Belgii. Zależy nam na przyciąganiu i zwiększaniu napływu inwestycji zagranicznych, w tym belgijskich do naszego kraju - zaznaczył Janusz Piechociński.
Charakterystyczną cechą polsko-belgijskiej wymiany handlowej jest jej silna koncentracja na regionie Flandrii. Z Flandrią realizujemy około 85 proc. łącznych obrotów między Polską i Belgią, na Walonię przypada 13 proc., a na region Brukseli 2 proc. - informuje Ministerstwo Gospodarki.
Głównymi grupami towarowymi w eksporcie do Belgii w 2014 r. były: urządzenia mechaniczne i elektryczne, pojazdy mechaniczne, wyroby nieszlachetne, tworzywa sztuczne oraz wyroby mineralne.
W polskich dostawach do Belgii maszyny i urządzenia, sprzęt elektryczny oraz pojazdy stanowiły łącznie prawie 35 proc. eksportu. Najważniejszymi towarami sprzedawanymi do Belgii były: oleje ropy naftowej, części i akcesoria samochodowe, pojazdy samochodowe, siedzenia samochodowe, meble do siedzenia, kable metalowe, itp.
Największy udział w naszym imporcie z Belgii miały: mięso wieprzowe, pojazdy samochodowe. Oprócz tego importowano polimery, etyleny oraz leki.