Szparagi to już nie luksus. Ruszyły zbiory
Szparagi zrobiły się modne i popularne także w naszym kraju. Jeszcze niedawno kojarzone z luksusem, dziś są coraz powszechniejsze na polskich stołach.
Rocznie w kraju produkuje się kilka tysięcy ton szparag. I choć nie ma dokładnych danych wiadomo, że zbiory systematycznie idą w górę. - To dobrze, bo to wyjątkowo zdrowe i lekkostrawne warzywa - mówi Tomasz Smoleński z IERiGŻ w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.
Zielone szparagi coraz bardziej nam smakują
Ekspert z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dodaje, że sezon w Polsce jest wyjątkowo krótki bowiem trwa od początku maja do początku czerwca.
W Niemczech, Szwajcarii, Belgii i Holandii jest dłuższy i zaczyna się już na początku marca, zaś kończy pod koniec czerwca.
W tym roku szparagi dobrze przetrzymały zimę z powodu łagodnej aury, a ceny są dosyć niskie - tzw. szparagi bielone są droższe o 3-4 zł od zielonych.
U naszych zachodnich sąsiadów furorę robią szparagi fioletowe z jeszcze większą ilością korzystnych składników - np. barwników mających bardzo dobry wpływ na przemianę materii i trawienie.
W Polsce z produkcji tych warzyw słynie przede wszystkim Wielkopolska, gdzie uprawami zajmuje się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Plantacje są też coraz częściej lokalizowane na obrzeżach dużych miast, jak np. Warszawy i Lublina.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia