Polska światowym liderem w eksporcie pieczarek
Polska jest największym eksporterem pieczarek (i to doskonałej jakości) na świecie. Wzrostem produkcji w naszym kraju mocno zaniepokojona jest Holandia, która w wielu krajach nie wytrzymuje konkurencji i traci odbiorców.
- Holandia jest bardzo dużym producentem pieczarek. Zajęła niszę i produkuje pieczarkę przetworzoną, ze względu na niższe koszty wytwórczości, które są związane z kombajnowym zbiorem. My jesteśmy natomiast hegemonem jeśli chodzi o świeżą pieczarkę. W Polsce jest zbór ręczny, znacznie droższy i tej kategorii jesteśmy bezkonkurencyjni - mówi Tomasz Smoleński z IERiGŻ w rozmowie z Polskim Radiem.
Płacą ponad 25 tysięcy złotych za kilogram grzybów
Pieczarki uprawia się przede wszystkim w Wielkopolsce. - Produkcja odbywa się również na wschodzie kraju, ale jednak najwyższa kultura wytwórczości zlokalizowana jest na ścianie w Wielkopolsce oraz w centralnej Polsce Mamy wielopokoleniową tradycję w uprawie i dobre kanały dystrybucji. Stworzyliśmy też bardzo dobry rynek zbytu, który teraz procentuje - dodaje ekspert.
- Produkcja pieczarek nie jest ewidencjonowana w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przygotowuje wielkościowe szacunki, które mówią, że zbiór w ostatnich latach kształtował się powyżej 300 tys. ton. Świeżej pieczarki eksportujemy ponad 200 tys. ton, do tego dochodzi 30-40 tys. ton konserwowej i mrożonej. Zatem na rynek krajowy trafia około 50-60 tys. ton - wyjaśnia Smoleński
Pieczarki nie mają specjalnych wartości odżywczych, ale walory smakowe i można je przyrządzać na wiele sposobów. Określane są czasem jako zamienniki mięsa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Polskie Radio