Polacy chcą energię z OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2021,14:20 Aktualizacja: 25-08-2021,14:26
A A A

Niemal 80 proc. ankietowanych Polaków chciałoby energii z odnawialnych źródeł energii. Blisko 37 proc. badanych ocenia, że OZE korzystnie wpływają na klimat - wynika z opublikowanego raportu "Co Polacy myślą o odnawialnych źródłach energii".

Jedynie 5 proc. ankietowanych nie zdecydowałoby się na korzystanie z takich źródeł, a niespełna 16 proc. odpowiedziało, że nie wie, czy chciałoby, aby zasilane nimi było ich gospodarstwo domowe.

zasada 10H, turbiny wiatrowe, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, ustawa odległościowa

Projekt ustawy łagodzącej zasadę 10H opublikowany

Rząd opublikował i przesłał do uzgodnień projekt ustawy, łagodzącej tzw. zasadę 10H, zabraniającą stawiania turbin wiatrowych w pobliżu zabudowań i form ochrony przyrody. Minimalna odległość ma wynosić 500 m, ale pod szeregiem warunków....

Jak podano w raporcie z badania, blisko 92 proc. ankietowanych ocenia, że rozwiązania OZE są ważne. Według 72 proc., dlatego że chronią środowisko. 58,1 proc. ankietowanych oceniło, że OZE redukują globalne ocieplenie, a 46,6 proc. że dają niezależność energetyczną. Niespełna 41 proc. wskazało na ekonomiczność OZE, a prawie 24 proc. na ich udział w redukcji strat wodnych.

"Tylko niecałe 3 proc. ankietowanych zapytane, czy zielona energia jest dla nich ważna, odpowiedziało przecząco, a 6 proc. nie było w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie" - zwrócono uwagę w dokumencie.

Z badania wynika, że OZE kojarzą się Polakom przede wszystkim z fotowoltaiką. Odpowiedź taką zadeklarowało prawie 44 proc. osób. Na drugiej pozycji znalazła się energia wiatrowa (20,6 proc.). 16,8 proc. osób zadeklarowało, że OZE kojarzą im się z bioenergią, a 2,9 proc. z elektrowniami wodnymi i pompami ciepła.

Ankietowani w większości chcieliby pozyskiwać zieloną energię do swojego domu z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych (70 proc.). Na drugiej pozycji znalazły się pompy ciepła (30 proc.), a 20,6 proc. chciałoby czerpać energię z wiatraków. Niespełna 11 proc. skłaniałoby się ku elektrowniom wodnym, a 12 proc. nie zastosowałoby żadnego z wymienionych rozwiązań - wskazano w raporcie.

Z badania wynika, że 36,5 proc. respondentów ma świadomość pozytywnego wpływu zielonej energii na klimat. Dla części ankietowanych rozwiązania OZE wciąż są drogie (13,9 proc.). 7 proc. badanych zadeklarowało zaś, że nie ma dostatecznej wiedzy na ich temat.

Badanie przeprowadzono w czerwcu na grupie reprezentatywnej 1000 respondentów, metodą kwestionariusza online.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama