Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE
W Grodnie k. Międzyzdrojów odbyła się V Międzynarodowa Konferencja "Energetyka, Rolnictwo, Środowisko" zorganizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Agro Promotion. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że kryzys energetyczny w Europie jest coraz głębszy i wspieranie rozwoju OZE to jedno z najistotniejszych zadań rządów.
Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa w wystąpieniu otwierającym dyskusję podkreślił, że rozwój OZE na terenach wiejskich jest dofinansowywany z wielu źródeł - m.in. z PROW 2014-2020, a po okresie przejściowym z budżetu WPR na lata 2023-2027. Polityk zachęcał rolników do inwestycji w biogazownie i łączenie odnawialnych źródeł energii w instalacje będące miksem energetycznym.
Rolnictwo jest dobrym miejscem, by rozwijać energię odnawialną
Kadri Simson, komisarz ds. energii UE podkreśliła, że w związku ze wzrostami cen gazu i energii wywołanymi rosyjską inwazją na Ukrainę, musimy uniezależnić się od dostaw tego surowca z Rosji. Zasugerowała, że należy zdywersyfikować źródła dostaw gazu i energii oraz znaleźć niezawodnych dostawców gazu, od których będzie można sprowadzać go rurociągami z Azerbejdżanu, Algierii czy Norwegii.
Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich była głównym tematem jednej z debat. Jej uczestnicy zgodnie przyznali, że rolnictwo pełni kluczową rolę w uniezależnieniu się od paliw kopalnych. Eksperci zwrócili uwagę, że potrzebny jest m.in. wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych na tych obszarach, zmniejszenie emisyjności i wprowadzenie założeń gospodarki obiegu zamkniętego.
Wskazano rozwiązania, które wsparłyby samowystarczalność energetyczną na wsi - tworzenie biogazowni, magazynowanie energii poprzez biometan czy wprowadzenie regulacji prawnych uwzględniających zachęty dla dostawców OZE np. w postaci obniżenia podatków, preferencyjnych taryf czy uproszczonych procedur.
Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE
Wiele uwagi podczas konferencji poświęcono także doświadczeniom w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich. Podczas kolejnej debaty wskazano kluczowe priorytety, z którymi obecnie próbuje zmierzyć się KE. Pierwszym jest zapobiegnięcie kryzysowi żywnościowemu i zapewnienie bezpieczeństwa w tym zakresie.
Drugim wyzwaniem są przygotowania do wprowadzenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Ostatnią ważną kwestią, wymagającą uregulowania, są z kolei ceny nawozów, związane z rosnącymi stawkami gazu.
Podczas konferencji podkreślono, że wprowadzenie korzystnych zmian dla rozwoju sektora OZE w Polsce możliwe jest przy wsparciu rządu. Niestety, producenci energii na wsi muszą mierzyć się z wieloma przeszkodami.
Należą do nich: regulacje prawne; nieprecyzyjność przepisów; brak możliwości, a nawet niechęć do odbioru energii przez sieci dystrybucyjne; niewystarczające dofinansowanie dla inwestycji OZE; brak instrumentów wsparcia finansowego m.in. dla biogazowni i biometanowni za uniknięte emisje; brak aktualizacji krajowego planu energetycznego; brak wystarczającej wiedzy technicznej, informacji na temat regulacji prawnych czy możliwości pozyskania dofinansowania, czy wreszcie brak instrumentów oraz narzędzi zachęcających do inwestowania w rozwiązania proklimatyczne i proekologiczne.
Uczestnicy tegorocznego wydarzenia byli zgodni, że rozwój sektora OZE jest kluczowy dla bezpieczeństwa oraz samowystarczalności terenów wiejskich. Dlatego należy wspierać inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś