Ceny referencyjne w aukcjach OZE poszły w górę, założenia... do dyskusji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Kodłubański | redakcja@agropolska.pl
10-02-2017,14:25 Aktualizacja: 08-03-2017,10:56
A A A

W ogłoszonym przed kilku dniami projekcie rozporządzenia Ministra Energii w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z OZE w 2017 r. i okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje znacznie wzrosły stawki. Proponowane założenia są jednak dyskusyjne.

Najbardziej cena referencyjna poszła w górę w przypadku instalacji biogazowych na składowiskach (33 proc.) i przy oczyszczalniach (9 proc.) oraz w przypadku instalacji hybrydowych (6-57 proc.).

oze, inwestycje w oze, energia wiatrowa, energia słoneczna, Marcin Orkisz, Energy Invest Group

OZE atrakcyjną formą inwestowania. To alternatywa dla lokat i nieruchomości

Lokowanie kapitału w energetykę wiatrową lub fotowoltaikę może być atrakcyjną alternatywą dla lokat bankowych albo nieruchomości. Tym bardziej, że nowe prawo zwiększa bezpieczeństwo inwestorów i gwarantuje stabilność cen.   Właśnie...

Niespodziewane duży jest skok - i tak już dosyć wysokiej - stawki dla instalacji współspalania biomasy z węglem (wytwarzania energii elektrycznej z biomasy w instalacji spalania wielopaliwowego).

Koszty przyjęte w projekcie są zawyżone przede wszystkim z powodu

  • sposobu uwzględnienia cen ciepła (produktu ubocznego wytwarzania energii elektrycznej z OZE w systemie aukcyjnym)
  • nieadekwatnej wysokości nakładów inwestycyjnych (w kilku przypadkach zawyżonych)
  • braku analizy wpływu przepisów ustawy o OZE i projektów rozporządzeń na dostępność oraz ceny drewna energetycznego i biomasy lokalnej
  • nie wzięcia pod uwagę w analizach ekonomicznych cen uprawnień do emisji CO2
  • pominięcia praktyki rynkowej i możliwych zachowań inwestorów przy tworzeniu instalacji hybrydowych w oparciu o przepisy ustawy o OZE

W projekcie, mimo wyraźnego obcięcia ceny, wsparcie dostanie również kilka projektów zakładających budowę elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW. Pozostałą pulę pomocy przyznanej na podstawie aukcji zagospodarują inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych.

Ministerstwo Energii proponuje także w 2017 r. podniesienie ceny referencyjnej dla elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW, ale chce zmniejszyć stawki dla instalacji fotowoltaicznych.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama