Nowoczesne turbiny wiatrowe na polskiej farmie. Dostarczy je Siemens

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
19-05-2015,23:00 Aktualizacja: 20-05-2015,9:39
A A A

Siemens dostarczy pięć bezprzekładniowych turbin wiatrowych do jednej z farm wiatrowych w północnej Polsce. Inwestycja, w ramach której firma zainstaluje turbiny o łącznej mocy 66 MW, zakończy się jeszcze w tym roku.

Koncern nie ujawnił, który inwestor zamówił urządzenia. Poinformował jednak, że umowa dotyczy turbin SWT-3.0-113 w najnowszej technologii bezprzekładniowej, tzw. Direct Drive, zwiększającej ich efektywność i bezawaryjność.

Każda turbina zostanie wyposażona w rotor o średnicy 113 metrów, zamontowany na wieży stalowej o wysokości 127,5 m. Dodatkowo Siemens podpisał również umowę na obsługę serwisową oraz pełne utrzymanie turbin przez 15 lat od momentu ich uruchomienia.

Najwięcej mocyz OZE w Polsce pochodzi z elektrowni wiatrowych

To może być rekordowy rok dla lądowej energetyki wiatrowej

Kolejne miesiące - już z nową ustawą o OZE - mogą okazać się rekordowe pod względem zainstalowanych mocy w energetyce wiatrowej. - Sytuacja na rynku energetyki wiatrowej i ogólnie odnawialnej stała się bardziej klarowna dzięki uchwalonej...
Technologia Direct Drive jest stosowana w turbinach Siemensa od 2011 roku, zarówno na farmach lądowych, jak i morskich. Seria turbin SWT-3.0-113 ma jedno ułożyskowanie wirnika z zewnętrznym rotorem generatora chłodzonego cieczą. Magnesy stałe rotora (PMG) skierowane do środka, obracają się wokół statora.

Dzięki takiej konstrukcji kompaktowy rozmiar generatora umożliwia uzyskanie relatywnie dużego momentu obrotowego, w porównaniu do turbin o podobnej mocy, ale z rotorem wewnętrznym.

Gondola turbiny SWT-3.0 zawiera około 50 proc. mniej części w stosunku do typowej gondoli turbiny przekładniowej. Ułatwia to jej transport z fabryki na farmę, upraszczając potem także utrzymanie i serwisowanie.

Dodatkowo turbiny są wyposażane w przekształtnik pełnej mocy turbiny (NetConveter), pozwalający kontrolować jakość energii elektrycznej oddanej do sieci oraz mechanizm monitorujący pracę turbiny (Turbine Condition Monitoring), umożliwiający kontrolę jej głównych komponentów i działania profilaktyczne podczas przeglądów okresowych.

Do zarządzania pracą farmy wiatrowej będzie służyć dostarczony system SCADA z modułem Park Pilot.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama