Ciepło z OZE na pierwszym planie. Rząd chce wspierać
Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz deklaruje wsparcie dla projektów, które przyczyniają się do wytwarzania ciepła z OZE.
- Dzisiejsza konferencja doskonale wpisuje się w trwającą obecnie dyskusję, dotyczącą kierunków rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii oraz sposobów jego finansowania - powiedział wiceminister podczas konferencji "Ciepło ze źródeł odnawialnych – stan obecny i perspektywy rozwoju". Spotkanie odbyło się 9 grudnia w resorcie gospodarki.
Wiceminister Pietrewicz zwrócił uwagę, że dyskusja nad wsparciem wytwarzania ciepła z OZE miała miejsce podczas prac nad projektem ustawy o OZE w Sejmie.
- Uznano, że niezbędne są zmiany, których celem jest uregulowanie kwestii obowiązkowego zakupu ciepła z OZE. To także odpowiedź na propozycje płynące z sektora ciepłowniczego - podkreślił. - Proponowane rozwiązania powinny zwiększyć wykorzystania ciepła z OZE w systemach ciepłowniczych - dodał wiceminister.
W projekcie ustawy o OZE znalazły się również rozwiązania, które w sposób pośredni będą sprzyjać wzrostowi produkcji ciepła z OZE.
- Myślę tu przede wszystkim o wsparciu przewidzianym dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji - zauważył. - W tym obszarze uwzględniono szereg uwag branży energetycznej, do których zaliczyć można m.in. ustalenie osobnych cen referencyjnych dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji, czy wprowadzenie możliwości korzystania ze wsparcia dla zmodernizowanych instalacji OZE - dodał Pietrewicz.
Jerzy Pietrewicz nawiązał także do rozwoju lokalnych, indywidualnych źródeł ciepła. - Jest on szansą m.in. dla polskiego przemysłu, wytwarzającego urządzenia grzewcze, jak i dla producentów paliw odnawialnych. Polska od wielu lat jest bowiem ważnym producentem kotłów na biomasę oraz kolektorów słonecznych - dodał.