Żyto ozime: nie zaniedbywać siewu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
15-09-2020,7:00 Aktualizacja: 14-09-2020,12:42
A A A

Część rolników lekceważy uprawę żyta ozimego, a efektem są niskie plony ziarna. Jednym z najważniejszych elementów agrotechniki jest prawidłowo przeprowadzony siew kwalifikowanym materiałem siewnym. 

W doświadczeniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego norma wysiewu odmian populacyjnych i syntetycznych żyta ozimego wynosi na glebach kompleksu pszennego bardzo dobrego, pszennego dobrego oraz żytniego bardzo dobrego 250, a na pozostałych kompleksach glebowych 300 kiełkujących ziarniaków na 1 m2. W przypadku odmian mieszańcowych norma wysiewu jest mniejsza o 50 kiełkujących ziarniaków na 1 m2

żyto, pole, rośliny, chwasty

Zadbaj o żyto przed siewem

Żyto ozime jest zbożem, do którego uprawy wielu rolników podchodzi bez należytej troski. Efektem są niskie plony ziarna. Jednym z często popełnianych niedociągnięć jest niedostateczne nawożenie fosforem i potasem, a czasami nawet jego...

Coraz częściej firmy hodowlane zalecają, aby na glebach lżejszych nie zwiększać ilości wysiewu ze względu na gorszą dostępność wody.   

Każdy rolnik przed wysiewem powinien wykonać próbę kręconą, aby prawidłowo ustawić ilość wysiewu danego materiału siewnego.

 Przykład: zalecana ilość kiełkujących ziarniaków wynosi 250 szt. na 1 m2, masa 1000 ziaren = 35 g, a zdolność kiełkowania 95 proc.

Ilość wysiewu = 92 kg na 1 ha (250 x 35/95)

Normę wysiewu należy zwiększyć maksymalnie o 15 proc. w przypadku opóźnienia terminu siewu. Za optymalny przyjmuje się zwykle drugą dekadę września na północy i wschodzie kraju, a trzecią w pozostałej części kraju. 

Część materiału siewnego żyta oferowana jest w jednostkach siewnych. Jedna jednostka siewna wystarcza do obsiania 0,5 ha.

Co kilka lat należy wymieniać materiał siewny odmian populacyjnych żyta, a w przypadku odmian mieszańcowych trzeba go kupować co roku. Jest to niezbędne, aby wykorzystać efekt heterozji (wybujałości mieszańców), który występuje tylko w pierwszym roku.

żyto, kłosy, niebo

Najlepsze odmiany żyta ozimego 2020

Plony najlepszych odmian mieszańcowych żyta ozimego w doświadczeniach PDO w tym roku na przeciętnym poziomie agrotechniki wynosiły 95,5 dt/ha, a na wysokim prawie 110 dt/ha. Na przeciętnym poziomie agrotechniki zróżnicowanie plonowania...

Problemem jest bardzo niska wymiana materiału siewnego żyta. Jak podaje GUS (2020) w roku gospodarczym 2018/2019 sprzedano zaledwie 13,2 tys. t kwalifikowanego ziarna żyta. Gorzej było tylko w przypadku owsa (11,2 tys. t). Dla porównania pszenżyta sprzedano 43,1 tys. t. Jeśli odniesienie się to do areału uprawy żyta (903,8 tys. ha), owsa (495,5 tys. ha) i pszenżyta (1314,8 tys. ha) w  naszym kraju daje to odpowiednio: 14,6; 22,6 i 32,8 kg na 1 ha.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz


 

Poleć
Udostępnij