Żniwa w Łódzkiem słabsze nawet o 40 procent

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2015,9:40 Aktualizacja: 17-08-2015,9:44
A A A

Żniwa 2015 na finiszu. Niestety, mimo sprzyjającej pogody, zbiory nie będą tak udane jak w roku poprzednim. Rolnicy z województwa łódzkiego uważają, że średnie tegoroczne plony mogą być nawet o 40 proc. niższe od poprzednich – podaje Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (IRWŁ).

Straty są większe w zbożach ozimych niż w jarych. – Niestety, zboża jeszcze dobrze nie wyrosły, a już dojrzały. Susza w okresie wegetacji roślin, później deszcze nawalne spowodowały, że zboże się pokładło, jest niższe, a ziarno gorszej jakości osypuje się albo kłos jest pusty – wyjaśnia rolniczy samorząd.

Niedobór wilgoci podczas nalewania ziarna spowodował, że może ono być po prostu drobne i mieć niski MTZ (masa tysiąca ziaren), w opinii samorządu. A w takich warunkach ziarna będą używane przede wszystkim jako pasza i stracą na wartości.

– Ale nie tylko susza jest w tym roku problemem na terenie województwa łódzkiego. Również gradobicia i huragany znacznie zaszkodziły uprawom. Na niektórych polach nie będzie żniw, bo plony są całkowicie zniszczone – dodaje IRWŁ.

zniwa_pszenica_plony

W Świętokrzyskiem żniwa dobiegają końca

Najpóźniej do końca tygodnia powinny się zakończyć żniwa w województwie świętokrzyskim. Świętokrzyska Izba Rolnicza ocenia, że plony zbóż powinny być porównywalne do ubiegłorocznych. Najwcześniej zboże zebrano w...

Dodatkową komplikacją jest fakt, że niektórzy rolnicy zlikwidowali zniszczone uprawy i nie wiadomo, czy protokoły po oszacowaniu strat zostaną przyjęte w urzędzie wojewódzkim. Dlatego – według łódzkiej izby – gminy występują do wojewody o dodatkową pomoc. Według danych z 7 sierpnia br. miejscowego urzędu wojewódzkiego, powiadomienia o wszczęciu procedury szacowania szkód złożyło 56 gmin. Z tego 49 dotyczy suszy (w tym 18 suszy i innych zjawisk, takich jak huragan i/lub grad). Natomiast 7 gmin zgłosiło procedury wszczęcia szkód z powodu innych zjawisk.

– Z uwagi na tak trudną sytuację zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wnioskował do wojewody Jolanty Chełmińskiej o pomoc dla poszkodowanych rolników w postaci: pomocy socjalnej w wysokości 500 zł/ha, przyspieszenia terminu składania wniosków i zwiększenia kwoty dotacji do dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, odroczenia terminu wpłaty składki na ubezpieczenie społeczne rolników oraz dopłaty do kredytów preferencyjnych – podsumowuje samorząd.

 


 

Poleć
Udostępnij