Zbóż będzie więcej niż przed rokiem. Rolnicy narzekają na ceny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2020,9:20 Aktualizacja: 12-08-2020,9:51
A A A

Tegoroczne zbiory zbóż będą wyższe niż w ubiegłym roku - oceniła Izba Zbożowo-Paszowa. Dodała, że żniwa przekroczyły już półmetek, a pogoda sprzyja pracom polowym.

Według wstępnego szacunku GUS zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą wynieść ok. 27,9 mln ton, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Urząd szacuje, że plony będą na poziomie 38,6 dt/ha, czyli o 3,4 dt/ha (o 10 proc.) więcej rok do roku.

plony pszenicy, grad obniżył plony, technologia uprawy pszenicy, zbiór pszenicy w Sahryniu

Grad obniżył plony pszenicy

Plony pszenicy ozimej w gospodarstwie w Sahryniu (gmina Werbkowice), w którym prowadzone są doświadczenia z aplikacją dolistną krzemu wyniosły w tym roku zaledwie 6 t z 1 ha. To o 40 proc. mniej niż zakładano.   Główną przyczyną...

Na przyspieszenie żniw wpłynęła sucha i słoneczna pogoda. Najbardziej zaawansowane zbiory są na południu i zachodzie kraju. Najmniejsze zaawansowanie zbiorów zbóż i rzepaku odnotowuje się na północy - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

"Pomimo trwających zbiorów zbóż w kraju, rynkowa podaż ziarna nie jest duża. Obecnie w skupach realizowane są przede wszystkim stare kontrakty po wyższych od obecnych cenach. Ponadto, przedmiotem skupu są mniejsze partie ziarna dostarczane przez drobnych producentów" - poinformowali eksperci.

Ich zdaniem wielu rolników nie jest zadowolonych z obecnych cen oferowanych za zboża i decyduje się na jego przechowanie na własnych gospodarstwach.

W kraju cały czas notuje się bardzo mało ofert sprzedaży kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów, dlatego jej cena jest relatywnie wysoka - 760-850 zł/t.

Zakłady przetwórcze i skupy oferują za tegoroczne ziarno z dostawą: za pszenicę konsumpcyjną 670-730 zł/t; pszenicę paszową 630-690 zł/t; żyto konsumpcyjne 480-540 zł/t; żyto paszowe 450-520 zł/t; jęczmień paszowy 530-620 zł/t; pszenżyto 550-600 zł/t; owies paszowy 460-540 zł/t; rzepak 1570-1690 zł/t.

W lipcu eksport zbóż drogą morską z kraju był niewielki i wyniósł jedynie kilkanaście tysięcy ton, głównie z powodu braku "starego" ziarna na rynku. Nieznaczny wywóz spodziewany jest także w sierpniu. Według Izby większy może nastąpić dopiero we wrześniu.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij