Zbiory zbóż dobre, sprzedaż ziarna marna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2020,8:10 Aktualizacja: 09-09-2020,8:13
A A A

Mimo dobrych zbiorów, podaż ziarna na rynku jest mała, zwłaszcza pszenicy i jęczmienia. Więcej ofert sprzedaży dotyczy pszenżyta, żyta i owsa. Rolnicy zmagazynowali ziarno, licząc na wyższe ceny - podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

"Wydaje się, iż rolnicy powinni wystawić do sprzedaży nieco więcej ziarna w II połowie września wraz ze zbliżaniem się dobrze zapowiadających się zbiorów kukurydzy i w związku z koniecznością pozyskania środków na pokrycie zobowiązań finansowych. Większą chęć sprzedaży ziarna przejawiają firmy handlowe" - czytamy w raporcie.

żyto, kłosy, niebo

Najlepsze odmiany żyta ozimego 2020

Plony najlepszych odmian mieszańcowych żyta ozimego w doświadczeniach PDO w tym roku na przeciętnym poziomie agrotechniki wynosiły 95,5 dt/ha, a na wysokim prawie 110 dt/ha. Na przeciętnym poziomie agrotechniki zróżnicowanie plonowania...

Eksperci szacują, że zbiory ziarna zbóż (bez kukurydzy) wyniosły około 27,5 mln ton - o 5 proc. więcej od ubiegłorocznej produkcji.

Według Izby, nie ma także nadmiernego popytu ze strony przetwórców. Wytwórnie pasz zaopatrzyły się w ziarno pod bieżącą produkcję.

Większy popyt z ich strony spodziewany jest za kilka tygodni, jak ruszą zbiory kukurydzy.

W połowie ubiegłego tygodnia krajowi przetwórcy i podmioty skupowe oferowały za: pszenicę konsumpcyjna 670-740 zł/t; pszenicę paszową 660-720 zł/t, kukurydzę 880-950 zł/t (zbiór 2019); żyto konsumpcyjne 440-530 zł/t; żyto paszowe 430-520 zł/t; jęczmień 570-640 zł/t; pszenżyto 560-630 zł/t; owies paszowy 480-550 zł/t; rzepak 1530-1650 zł/t.

Natomiast zakupem zbóż zainteresowani są eksporterzy, oferując wyższe ceny za towar dostarczony do portów. Są chętni do sprzedaży.

kłosy, pszenżyto

Najlepiej plonujące odmiany pszenżyta ozimego 2020

Plon wzorca pszenżyta ozimego w doświadczeniach PDO w tym roku na wysokim poziomie agrotechniki był o prawie 12 dt/ha większy niż na przeciętnym. Najlepszą i najgorszą odmianą pszenżyta ozimego na przeciętnym poziomie agrotechniki dzieliło 21 proc....

"Oceniamy, iż we wrześniu wywóz pszenicy przez porty zapewne przekroczy 200 tys. ton. Spore zainteresowanie polską pszenicą wykazuje Algieria, która poszukuje dostawców tego zboża w związku ze słabymi zbiorami pszenicy we Francji" - poinformowała Izba.

Brak krajowej kukurydzy wymusił jej import, który obecnie realizowany jest z Czech i Słowacji. W zależności od regionu, ceny wahają się w przedziale 890-950 zł/t z dostawą.

Import pszenicy z południa Europy jest ograniczony, gdyż na większą skalę nie jest on opłacalny.

Pojawiają się ponadto problemy z jakością pszenicy (fuzarium), szczególnie na Słowacji.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij