Zbieraj suche ziarno. Inaczej będziesz miał kłopoty
Wspaniała pogoda spowodowała, że duże żniwa nabrały rozpędu. Niestety, część rolników nie patrząc na korzystne prognozy pogody nadmiernie się pospieszyła i zebrała ziarno niezbyt suche.
Z moich obserwacji na Zamojszczyźnie wynika, że wilgotność skoszonego ziarna u niektórych rolników wynosiła nawet 18 proc. Tymczasem surowca przeznaczonego do przechowywania nie powinna przekraczać 14 proc., gdy trwa ono do 6 miesięcy i 13proc. - jeśli będzie dłuższe. Wynika to między innymi z ilości wydzielanego ciepła podczas oddychania.
Unia sprzeda jeszcze więcej zboża
Oddychanie ziarna o wilgotności 18 proc. jest 60-krotnie większe niż przy 14 proc. (w temperaturze 20°C). Powoduje to nie tylko większe ubytki masy, ale także przyczynia się do samozagrzewania, czyli nadmiernego wzrostu temperatury ziarna, co skutkuje nieodwracalnym pogorszeniem jego jakości. Duża wilgotność oraz wysoka temperatura ziarna to także idealne warunki do rozwoju grzybów produkujących niebezpieczne mikotoksyny oraz szkodników magazynowych.
Warto przed zbiorem zmierzyć wilgotność ziarna w łanie. Trzeba jednak pamiętać, że ziarno po przejściu przez kombajn zwiększa swoją wilgotność o 2-3 proc.