Umiarkowana podaż zbóż, ziarno nadal drogie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2022,14:30 Aktualizacja: 01-02-2022,14:33
A A A

Podaż ziarna na krajowym rynku jest umiarkowana przy wzroście zainteresowania jego zakupem ze strony przetwórców - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Ceny zbóż są nadal wysokie.

"Na krajowym rynku notuje się symptomy wzrostu popytu na zboża ze strony przetwórców. (...) Zboża do sprzedaży oferują głównie firmy handlowe, bardzo mało ziarna do sprzedaży oferują natomiast rolnicy. Doniesienia o możliwym konflikcie zbrojnym pomiędzy Rosją i Ukrainą dodatkowo zniechęcają ich do sprzedaży zbóż" - czytamy w biuletynie Izby.

Odchwaszczanie zbóż jarych

Asortyment herbicydów służących do ochrony zbóż jarych jest znacznie skromniejszy niż do odchwaszczania zbóż ozimych. Program ich zwalczania praktycznie stanowi wycinek programu dla form ozimych. Istnieją jednak pewne...

Eksperci oceniają, że na półmetku sezonu zapasy ziarna w kraju są bardzo duże, szczególnie w odniesieniu do pszenicy i kukurydzy.

Jak informuje KOWR, powołując się na dane GUS, podaż zbóż do skupu w grudniu 2021 r. w zwiększyła się. Producenci dostarczyli do skupu blisko 452 tys. ton zbóż podstawowych z mieszankami (+4 proc. m/mm -31 proc. r/r). Pszenica stanowiła 72 proc. (327 tys. ton), jęczmień 8 proc. (38 tys. ton), a żyto 7,5 proc. (34 tys. ton).

Ogółem od lipca do grudnia 2021 r. skupiono około 4,6 mln ton zbóż podstawowych z mieszankami, o 18 proc. mniej niż w tym samym okresie sezonu 2020/2021. Skup pszenicy, w odniesieniu do porównywalnego okresu sezonu 2020/2021, zmniejszył się o 16 proc.

KOWR wskazuje, że zakończenie zbiorów kukurydzy przyczyniło się do zmniejszenia podaży tego ziarna. W grudniu 2021 r. producenci dostarczyli do skupu 258 tys. ton (- 71 proc. m/m, -16 proc. r/r). W drugim półroczu ub.r. skupiono blisko 2,1 mln ton tego zboża, o 14 proc. więcej w skali roku.

pole, zboże, chwasty

Silnie reagują na stanowisko

W Polsce udział zbóż w strukturze zasiewów wynosi ok. 70 proc., dlatego nie jest możliwa ich uprawa po dobrych przedplonach. Często uprawiane są po sobie, co w konsekwencji powoduje, że wydają niższe plony gorszej jakości. Płodozmian...

Na rynku krajowym w trzecim tygodniu stycznia według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 291 zł/t - o 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena ziarna była o 2 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 41 proc. wyższa niż przed rokiem.

Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 1 124 zł/t - o 77 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1 137 zł/t, o 56 proc. wyższym niż w porównywalnym okresie 2021 r.

Według Izby Zbożowo-Paszowej, w styczniu eksport pszenicy drogą morską będzie jednym z najsłabszych od początku bieżącego sezonu i jedynie nieznacznie przekroczy 100 tys. ton. Niewielki będzie także eksport kukurydzy - poniżej 50 tys. ton.

"Jeszcze słabiej w kontekście eksportu pszenicy zapowiada się także luty. Należy się natomiast spodziewać wzrostu eksportu kukurydzy w reakcji na obawy importerów o zakupy ukraińskiego ziarna" - oceniają eksperci Izby.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij