Odchwaszczanie zbóż jarych
Asortyment herbicydów służących do ochrony zbóż jarych jest znacznie skromniejszy niż do odchwaszczania zbóż ozimych. Program ich zwalczania praktycznie stanowi wycinek programu dla form ozimych. Istnieją jednak pewne różnice, z którymi warto się zapoznać.
Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych i jarych przede wszystkim różni się fazą rozwojową chwastów. W zbożach ozimych, nawet bardzo precyzyjnie chronionych, wiosną można zawsze znaleźć chwasty zimujące, które nie zostały całkowicie zwalczone lub zakres zastosowanych substancji czynnych nie objął wszystkich występujących gatunków. W zbożach jarych znajdują się wyłącznie gatunki, które skiełkowały podczas wiosny. Można je zwalczać w optymalnych fazach wrażliwości. W obu formach zbóż istnieje możliwość stosowania niektórych takich samych herbicydów. Różnica polega na tym, że w zbożach jarych, bardzo często wystarczające do efektywnego zwalczania młodych chwastów są niższe dawki.
Najwcześniejsze zabiegi
Popularny i praktyczny termin zabiegów przedwschodowych, w mniejszym lub większym stopniu, jest wykorzystywany w ochronie wszystkich upraw. Stosowanie środków doglebowych w zbożach jarych ma charakter marginesowy. Jedynie diflufenikan w formie trzech produktów (Fenfludi 500 WG, Mendel 500 WG, Ossetia) jest zalecany bezpośrednio po siewie do momentu poprzedzającego wschody. Te same preparaty można również zastosować, gdy jęczmień i pszenica osiągną fazę dwóch liści. Ich aplikacje można kontynuować aż do fazy drugiego kolanka. Tylko w jęczmieniu, analogiczne preparaty (Delfin 500 SC, Kinara 500 SC, Sempra 500 SC) można stosować od sześciu rozkrzewień do końca krzewienia. Stosowanie tej substancji czynnej powschodowo skutecznie zwalcza chwasty do fazy 4 liści (maksymalnie 6).
Nie tylko wczesne nalistne
Zdecydowana większość herbicydów do odchwaszczania zbóż jarych jest przystosowana do wczesnych zabiegów nalistnych – od fazy jednego, dwóch lub trzech liści. Jednocześnie należy zaznaczyć, że te same herbicydy można również stosować znacznie później (tabela), tzn. co najmniej do końca krzewienia (BBCH 29), a w skrajnych przypadkach nawet do fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45). W grupie tych preparatów wyjątek stanowi mieszanina dikamba + tritosulfuron (Mocarz 75 WG i odpowiedniki), która jest zalecana do pełni krzewienia zbóż (BBCH 25).
Do wyjątków należy także zaliczyć termin skrajnie późny. Dotyczy on stosowania preparatów zawierających halauksyfen metylu – Arylex. Jest reprezentowany przez GF – 2573 (sam haluksyfen metylu) oraz jego mieszaniny z florasulamem (Mattera, Renitar, Zypar) lub fluroksypyrem (Pixxaro). Warto zaznaczyć, że GF – 2573 oraz Pixxaro jako jedyne są zalecane do odchwaszczania pierwszych pojawiających się form żyta jarego, a także odmian pszenicy twardej (durum) i orkisz. Żyto jare w fazie BBCH 21-32 można także odchwaszczać preparatem Quelex (+ florasulam) z użyciem adiuwantów.
W grupie preparatów zalecanych do drugiego kolanka zarejestrowanych jest ponad 20. produktów zawierających mieszaninę 2,4-D + dikamba (Mustang 306 SE i odpowiedniki). Są one zalecane w dawce 0,4-0,6 l/ha, ale należy zwrócić uwagę, że niektóre formy tych preparatów w pszenicy zgodnie z rejestracją należy stosować tylko w dawce 0,6 l/ha, a część z nich nie ma rejestracji w pszenżycie jarym.
Od początku krzewienia
Drugi podstawowy termin stosowania, obejmuje herbicydy zalecane od początku krzewienia (BBCH 21). Należy zaznaczyć, że termin ten czasami jest określany jako BBCH 14, ponieważ przyjmuje się, że czwarty liść jest fazą początku krzewienia (BBCH 14=BBCH 21). W tych obu „terminach” najczęściej rejestrowane są niektóre syntetyczne auksyny (popularnie regulatory wzrostu, nie mylić z retardantami). Należą do nich preparaty zawierające: 2,4-D, dikambę, MCPA, mekoprop i mekoprop-P, najczęściej zalecane przez cały okres krzewienia się zbóż. Ale, jak to zwykle bywa, istnieją wyjątki. Należą do nich preparaty zalecane wcześniej, np. Osnowa 600 SL (2,4-D) od pierwszego liścia jęczmienia. Inny przykład to Emcee (MCPA) zalecany od trzeciego liścia, a zarazem znacznie dłużej, do drugiego kolanka jęczmienia, owsa i pszenicy. Z kolei tylko dłużej można stosować sam MCPA – do pierwszego kolanka (Fastoxin 300 SL, MCPA 300 SL, Weedox 300 SL) lub drugiego kolanka (Chwastox AS 600 EC). Z kolei Agritox 500 SL można stosować od trzech rozkrzewień do drugiego kolanka. Do drugiego kolanka zalecane są także mieszaniny MCPA + dikamba (Battery, MCPA Plus 340 SL, Weedox Plus 340 SL), a także trójskładnikowa mieszanina zbiornikowa MCPA + dikamba (Chwastox Turbo 340 SL) z dodatkiem mekopropu-P (Chwastox MP 600 SL).
Najpopularniejszy spośród sulfonylomoczników
Najczęściej w różnych formach, dawkach i terminach jest zalecany tribenuron metylu, do zwalczania gatunków dwuliściennych. Jako pojedyncza substancja czynna najwcześniej jest zalecany w fazie od dwóch liści (do drugiego kolanka) w formie preparatów: Assynt 500 SG, Flame 500 SG i Lumer 50 WG w jęczmieniu. Od trzech liści także do drugiego kolanka Bron 500 SG, Granstar SX 50 SG, Triben X 500 SG i Trimmer 50 SG w jęczmieniu i pszenicy. Od końca fazy strzelania w źdźbło, nieco krócej, bo do pierwszego kolanka można stosować preparaty: Draco 50 SG, Toraya 50 SG, Triben Super 50 SG oraz Tristar 50 SG. W tym samym początkowym terminie, ale do fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego zalecane są: Bazoka 750 WG, Botrin 750 WG, Coalicion 750 WG, Exanimo 750 WG i Trailer 750 WG. Następny przedział obejmuje termin od początku krzewienia do początku strzelania w źdźbło. W tym czasie zalecanych jest kolejnych kilkanaście produktów (tabela). Zalecenia pojedynczo stosowanego tribenuronu metylu zamyka Trailer 750 WG zalecany od początku krzewienia do całkowicie wykształconego liścia flagowego. Należy zwrócić uwagę, że znaczna liczba wymienionych produktów jest zalecana łącznie z adiuwantami.
Tribenuron metylu jest również bardzo dobrym komponentem do łącznego stosowania z innymi sulfonylomocznikami, najczęściej w formie mieszanin fabrycznych: Blusky 500 WG, Concert SX 44 SG, Finish SX 40 SG, Mofat 500 WG, TrimetGuard (+ metsulfuron), Calibre SX 50 SG, Granstar Ultra SX 50 SG, Picaro SX 50 SG (+ tifensulfuron). Formulacje oznaczone dodatkowym symbolem „SX” oznaczają bardzo dobrą rozpuszczalność sulfonylomoczników, co zwiększa ich skuteczność, ale także jest znacznym udogodnieniem związanym z efektywnym myciem przewodów i zbiornika opryskiwaczy.
Ponadto tribenuron metylu jest komponentem wielu preparatów z substancjami z innych grup chemicznych. Warto wykorzystywać mieszaniny o różnych mechanizmach działania, co zapobiega zjawisku uodparniania się chwastów. Do takich mieszanin należą preparaty z dodatkowym udziałem np. fluroksypyru (Omnera LQM) czy mekopropu-P (Gradio74,4 SG, Granstar Power 74,4 SG).
Nie tylko tribenuron
Poza tribenuronem metylu w zbożach jarych jest stosowanych wiele innych substancji czynnych z grupy sulfonylomoczników. Do popularnych należy również metsulfuron metylu stosowany także z tribenuronem. Substancja ta podobnie jest zalecana do zwalczania chwastów dwuliściennych, różni się przede wszystkim tym, że w mniejszym stopniu jest wykorzystywana pojedynczo (7 środków zawierających po 200 g s.cz./kg: Coma 20 WG, Finy 200 WG, Galmet 20 SG, Pike 20 WG, Primstar 20 SG, Superherb 20 SG, Winnetou 20 WG) natomiast jest komponentem blisko 20. preparatów. Wśród komponentów można wyróżnić kilka również pochodzących z grupy sulfonylomoczników, np. jedną z nowszych substancji czynnych – bensulfuron metylu, będący składnikiem identycznych środków Loop i Xanadu. Inny przykład to mieszaniny z tifensulfuronem metylu: Chenkar 750 WG, Ergon 750 WG, Looma 750 WG, Vima-Tifenmet. Do ciekawszych należą kombinacje metsulfuronu z substancjami z innych grup chemicznych (zapobieganie uodparnianiu się chwastów). Są to: Alliance 660 WG, Gildox 660 WG (+ diflufenikan) lub Croupier OD (+ fluroksypyr).
W szerokiej grupie sulfonylomoczników znajdziemy także amidosulfuron (Faraon 75 WG, Grodyl 75 WG) znany z bardzo wysokiej skuteczności zwalczania przytulii czepnej w każdej fazie rozwojowej. Substancja ta jest także komponentem herbicydów Sekator 125 OD i Sekator Plus, które także zawierają kolejny sulfonylomocznik – jodosulfuron metylosodowy (Sekator Plus dodatkowo 2,4-D). Innym związkiem jest tritosulfuron, który w zbożach jarych jest stosowany jedynie jako komponent, np. z dikamba (np. Mocarz 75 WG i odpowiedniki) lub flarasulamem (Biathlon 4D).
Ten sam mechanizm
Wymieniony w preparacie Biathlon 4D florasulam to kolejna substancja czynna często zalecana do odchwaszczania zbóż jarych. Nie jest sulfonylomocznikiem, ale reprezentuje ten sam mechanizm działania. Pojedynczo jest zalecana nalistnie na chwasty nie starsze niż w fazie sześciu liści, w formie preparatów: Dobler 50 SC, FlorasuGuard, Saracen 050 SC, Scriven 050 SC, Sunlight 50 SC, Ultegra 050 SC i Upton 050 SC. Ponadto jest komponentem ponad 50 (!) mieszanin fabrycznych (tabela). Preparat skuteczny w zwalczaniu gatunków dwuliściennych, w zbożach, w różnych fazach rozwojowych (BBCH 12-45), co oznacza, że bywa stosowany na znacznie starsze chwasty. Praktyka wykazała, że rzeczywiście dość skutecznie je redukuje, chociaż w takich sytuacjach proces ich zwalczania jest znacznie wydłużony i może wynosić nawet ponad 4 tygodnie.
Sposoby na owies głuchy
Zwalczanie owsa głuchego jest ograniczone do trzech substancji czynnych. Jedną z nich jest fenoksaprop-P etyl, reprezentowany przez 17 preparatów produkowanych w formulacji 069 EW (14) i 110 EC (3). Pierwszym produktem zawierającym fenoksaprop-P etylu, zalecanym do dzisiaj jest Puma Uniwersal 069 EW. Jej kilkanaście odpowiedników jest zalecanych podobnie. Wszystkie są selektywne w stosunku do jęczmienia i pszenicy, chociaż kilka nie ma rejestracji w pszenicy. Terminy stosowania są zróżnicowane, ogólnie obejmują fazę od dwóch liści do trzeciego kolanka (069 EW) lub od fazy początku krzewienia do pierwszego kolanka (110 EC). W momencie zabiegu owies głuchy powinien znajdować się w fazie od dwóch liści do końca krzewienia W celu równoczesnego zwalczania chwastów dwuliściennych zalecane są mieszaniny zbiornikowe z tribenuronem, amidosulfuron + jodosulfuron lub dikamba + MCPA.
Druga możliwość to zastosowanie pinoksadenu. Jest reprezentowany przez Axial 50 EC i jego kilkanaście odpowiedników, które zalecane są w szerokim przedziale od pierwszego liścia do początku fazy rozwoju liścia flagowego jęczmienia i pszenicy. Owies głuchy jest najbardziej wrażliwy od momentu wschodów do fazy dziewiątego liścia. Równoczesne zwalczanie chwastów dwuliściennych można osiągnąć po zastosowaniu mieszanin fabrycznych preparatem Axial Komplett lub Axial One 50 EC (pinoksaden + florasulam). Młody owies głuchy od wschodów do czwartego liścia można również zwalczać preparatem Attribut 70 SG (propoksykarbazon sodowy).
Program ochrony zbóż jarych przed chwastami
Kombinacje herbicydowe | Substancje czynne | Dawka na ha (l, kg) | Gatunki zbóż | |
BBCH 00-09 po siewie, przed wschodami | ||||
Fenfludi 500 WG, Mendel 500 WG, Ossetia | diflufenikan | 0,24 | j, p | |
BBCH 10-32 | ||||
Sunda | fenoksaprop-P etyl | 1 | j, p | |
BBCH 11-32 pierwszy liść do drugiego kolanka | ||||
Fenfludi 500 WG, Mendel 500 WG, Ossetia | diflufenikan | 0,24 | j, p | |
Osnova 600 SL | 2,4-D | 1,25 | j | |
BBCH 11-37 pierwszy liść do początku liścia flagowego | ||||
Addar 50 EC, Aron 50 EC, Axel-R 50 EC, Axial 50 EC, Fraxial 50 EC, Kaxsia 50 EC, Paella 50 EC, Paxio 50 EC, Piksoden 50 EC, Pinoxy 50 EC, Rapino 50 EC | pinoksaden | 0,6-0,9 | j, p | |
BBCH 12-29 od dwóch liści do końca krzewienia | ||||
Tomigan Forte 102,5 SE | florasulam + fluroksypyr | 1,0-1,25 | j | |
BBCH 12-32 od dwóch liści do drugiego kolanka | ||||
Afiflor 306 SE, Aldaro 306 SE, Bachmat 306 SE, Bombardier 306 SE, Caballo 306 SE, Caballo C 306 SE, Camaro 306 SE, Deresz Bis 306 SE, Diablo 306 SE, Dresz 306 SE, Eguo 306 SE, Fendra 306 SE, Fendra 306 SE, Feniks 306 SE, Floras 306 SE, Horse 306 SE, King 306 SE, Kojot 306 SE, Muskato 306 SE, Matbach 306 SE, Mustang 306 SE, Pegas 306 SE, Rumak 306 SE |
2,4-D + florasulam | 0,4-0,6 | j, p, pż | |
Saracen Delta 550 SC | diflufenikan + florasulam | 0,1 | j | |
BBCH 12-39 od dwóch liści do całkowicie rozwiniętego liścia flagowego | ||||
Assynt 500 SG, Flame 500 SG | tribenuron met. | 0,03 | j | |
Lumer 50 WG | 0,02-0,03 | |||
Fluxyr Pro, Minstrel, Galaper Extra 200 EC | fluroksypyr | 1 | j, p | |
Saracen Max 80 WG | tribenuron met. + florasulam | 0,025 | j | |
Omnera LQM | fluroksypyr + metsulfuron met. + tifensulfuron met. | 0,5-1,0 | j, o, p | |
Scriven 050 SC | florasulam | 0,1 | j, p | |
Tripali 27,1 WG | florasulam + metsulfuron met. + tribenuron met. | 0,05 | j, o, p | |
BBCH 13-25 od trzech liści do pełni krzewienia | ||||
Jatagan 75 WG, Mocarz 75 WG, Nokaut 75 WG, Siłacz 75 WG, Siłacz Max 75 WG | dikamba + tritosulfuron | 0,2 | j, o, p | |
BBCH 13-29 od trzech liści do końca krzewienia | ||||
Alliance 660 WG, Gildox 660 WG | diflufenikan + metsulfuron met. | 0,1 | j, p | |
Artegon 450 WG + Dassoil* | aminopyralid + florasulam | 0,025 | j, p | |
Aurora 40 WG | karfentrazon etylu | 0,05 | j, p | |
Aurora 40 WG + Pike 20 WG | karfentrazon etylu + metsulfuron met. | 0,04 + 0,02 | j, p | |
Concert SX 44 SG | metsulfuron met. + tribenuron met. | 0,1 | j, o, p | |
Sekator 125 OD, Sebbus 125 OD | amidosulfuron + jodosulfuron met-sod. | 0,1-0,15 | j, p | |
Starane 250 EC lub Taran 250 EC + Granstar 75 WG | fluroksypyr + tribenuron met. | 0,3 + 0,015 | j, p | |
BBCH 13-30 od trzech liści do początku strzelania w źdźbło | ||||
Tomigan Antra 250 EC, Tomigan S 250 EC | fluroksypyr | 0,6-0,8 | j, p | |
BBCH 13-31 od trzech liści do pierwszego kolanka | ||||
Chenkar 750 WG, Ergon 750 WG, Looma 750 WG, Vima-Tifenmet | metsulfuron met. + tifensulfuron met. | 0,06 | j | |
Dragon NT 450 WG + Atpolan 80 EC lub Olbras 88 EC* | aminopyralid + florasulam | 0,033 | j, p | |
Gold 450 EC | 2,4-D + fluroksypyr | 1,0-1,25 | j, o, p, pż | |
BBCH 13-32 od trzech liści do drugiego kolanka | ||||
Bron 500 SG, Granstar SX 50 SG, Triben X 500 SG, Trimmer 50 SG + Trend 90 EC* | tribenuron met. | 0,025-0,03 | j, p | |
Emcee | MCPA | 1 | j, o, p | |
Laserto 050 SC, Linnea, Saracen 050 SC | florasulam | 0,08-0,1 | j, o, p | |
Sekator Plus | 2,4-D + amidosulfuron + jodosulfuron met-sod. | 0,45-0,6 | j, p, pż | |
BBCH 13-33 od trzech liści do trzeciego kolanka | ||||
Finy 200 WG | metsulfuron met. | 0,0225-0,03 | j | |
BBCH 13-37 od trzech liści do początku liścia flagowego | ||||
Calibre SX 50 SG + Trend 90 EC* | tifensulfuron met. + tribenuron met. | 0,036-0,048 | j, p | |
Granstar Ultra SX 50 SG, Picaro SX 50 SG + Trend 90 EC* | tifensulfuron met. + tribenuron met. | 0,04-0,048 | j, p | |
Fluxyr 200 EC | fluroksypyr | 1 | j | |
Starane 250 EC, Taran 250 EC | 0,6 | j, p | ||
BBCH 13-39 od trzech liści do w pełni rozwiniętego liścia flagowego | ||||
Biathlon 4D + Dash HC* | florasulam + tritosulfuron | 0,04-0,07 | j, o, p | |
Blusky 500 WG, Mofat 500 WG, TrimetGuard | metsulfuron met. + tribenuron met. | 0,016-0,02 | j, p | |
FlorasuGuard, Sunlight 50 SC, Ultegra 050 SC, Upton 050 SC | florasulam | 0,1 | j, p | |
Flyer | 0,1 | j | ||
Loop, Xanadu | bensulfuron met. + metsulfuron met. | 0,1 | j, o, p, pż | |
BBCH 13-45 od trzech liści do nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego | ||||
GF – 2573 | halauksyfen metylu | 0,4-0,8 | j, p, pż, ż** | |
Mattera, Renitar, Zypar | florasulam + halauksyfen met. | 0,5-1,0 | j, p | |
Pixxaro | fluroksypyr + halauksyfen met. | 0,25-0,5 | j, p, pż, ż** | |
BBCH 14-29 od czterech liści do końca krzewienia | ||||
Agroxone Max 750 SL, Dicoherb 750 SL | MCPA | 0,75 | j, o, p | |
Chwastox 500 SL | 1,1 | j, o, p, pż | ||
Chwastox 750 SL | 0,75 | j, o, p, pż | ||
Chwastox Extra 300 SL | 3 | j, o, p, pż | ||
Tayson 464 SL | 2,4-D + dikamba | 0,8 | j, p | |
Aminopielik Standard 600 SL | 2,4-D | 1,25 | j, p | |
Dicopur 600 SL, Esteron 600 EC | 0,8 - 1,0 | j, p | ||
Agritox Turbo 750 SL, Agroxone Turbo 750 SL, Dicoherb Turbo 750 SL, Nutox Turbo 750 SL | MCPA + dikamba | 1,0-1,25 | j, o, p | |
Chwastox Trio 540 SL | MCPA + dikamba + mekoprop | 1,5 | j, o | |
Axial Komplett, Axial One 50 EC (14-31) | florasulam + pinoksaden | 0,67-1,3 | j, p | |
Flurostar Super SE | florasulam + fluroksypyr | 1,0-1,5 | j, p | |
Galaxo 150 WG, Herpende 150 WG, Mepengo 150 WG + Adiuwant super lub Adiusafner* | florasulam, jodosulfuron met-sod, tribenuron met. | 0,18 | j, p | |
BBCH 14-32 od czterech liści do drugiego kolanka | ||||
Agria 2,4DeFlorAminopyralid 195 SE, Kantor Forte 195 SE, Kojot Forte 195 SE, Mustang Forte 195 SE | 2,4-D + aminopyralid + florasulam | 0,8 | j, o, p | |
Faraon 75 WG, Grodyl 75 WG | amidosulfuron | 0,02 | j, p, pż | |
BBCH 20-30 (początek krzewienia do początku strzelania w źdźbło | ||||
Flash 069 EW | fenoksaprop-P etylu | 0,8-1,0 | j, p | |
Flash 069 EW + Atpolan 80 EC* | 0,5 | j, p | ||
Flash 069 EW + Nuance 75 WG | fenoksaprop-P etylu + tribenuron met. | 1,0 + 0,02 | j | |
BBCH 20-31 od końca fazy strzelania w źdźbło do pierwszego kolanka | ||||
Draco 50 SG, Toraya 50 SG, Triben Super 50 SG, Tristar 50 SG | tribenuron met. | 0,025-0,03 | j | |
Jw. + Asystent+* | 0,03 | j | ||
Fenuxar 69 EW, Sarfenox 69 EW | fenoksaprop-P etylu | 0,8-1,0 | j, p | |
Fenuxar 69 EW, Sarfenox 69 EW + Chwastox Turbo 340 SL | fenoksaprop-P etylu + MCPA + dikamba | 1,0 + 2,0 | j, p | |
BBCH 20-39 od końca strzelania w źdźbło do końca rozwoju liścia flagowego | ||||
Bazoka 750 WG, Botrin 750 WG, Coalicion 750 WG, Exanimo 750 WG, Trailer 750 WG | tribenuron met. | 0,02 | j, p | |
Croupier OD | fluroksypyr + metsulfuron met. | 0,67 | j, p | |
BBCH 21-29 od początku do końca krzewienia | ||||
Aminopielik D Maxx 430 EC | 2,4-D + dikamba | 1,0-1,5 | j, p | |
Dicopur Top 464 SL | 0,8 | j, p | ||
Premier 300 SL | MCPA | 3 | j, o, p, pż | |
Premier 500 SL | MCPA | 1,2-1,5 | j, o, p, pż | |
Chwastox Professional 750 SL, Premier 750 SL | MCPA | 0,75 | j, o, p, pż | |
Chwastox Turbo 340 SL | MCPA + dikamba | 2 | j, o | |
Premier D 750 SL | MCPA + dikamba | 1,0-1,25 | j, p, pż, o | |
Chwastox Nowy Trio 390 SL | MCPA + dikamba + mekoprop-P | 1,5 | j | |
Galmet 20 SG, Primstar 20 SG, Superherb 20 SG | metsulfuron met. | 0,02 | j | |
Jw. + Asystent 90 EC* lub Asystent+* | 0,02 | j | ||
Galmet 20 SG, Primstar 20 SG, Superherb 20 SG + Dicolen 200 EC lub Galaper 200 EC lub Fluroherb 200 EC lub Herbistar 200 EC lub Tiron 200 EC | metsulfuron met. + fluroksypyr | 0,02 + 0,25-0,4 | j | |
BBCH 21-30 od początku krzewienia do początku strzelania w źdźbło | ||||
Fantom 069 EW, Puma Uniwersal 069 EW | fenoksaprop-P etylu | 0,8-1,0 | j, p | |
Foxtrot 069 EW, Norton 069 EW, Pumex 069 EW, Rumba 069 EW | 0,8-1,0 | j, p | ||
Foxtrot 069 EW, Norton 069 EW, Pumex 069 EW, Rumba 069 EW + Atpolan 80 EC* | 0,5 | j, p | ||
Fantom 069 EW, Puma Uniwersal 069 EW + Sekator 125 OD | fenaksaprop-P etylu + amidosulfuron + jodosulfurom met-sod. | 1,0 + 0,1 | j, p | |
Fantom 069 EW, Puma Uniwersal 069 EW + Chwastox Turbo 340 SL | fenoksaprop-P etylu + MCPA + dikamba | 1,0 + 2,0 | j, p | |
Foxtrot 069 EW + Naxel 75 WG lub Nuance 75 WG lub Viking 75 WG | fenoksaprop-P etylu + tribenuron met. | 1,0 + 0,02 | j | |
Norton 069 EW, Rumba 069 EW + Nuance 75 WG | 1,0 + 0,02 | j | ||
Bron 750 WG, Golden Triben 750 WG, Granstar 75 WG + Trend 90 EC* | tribenuron met. | 0,015-0,02 | j, p | |
Helgran 75 WG, Helmstar 75 WG, Helm Tribi 75 WG, Pleban 75 WG, Ranga 75 WG, Tribex 75 WG + Atpolan 80 EC* lub Silwett* | 0,015-0,02 | j, p | ||
Naxel 75 WG , Nuance 75 WG, Viking 75 WG + Atpolan 80 EC* | 0,02 | j | ||
Platform 61,5 SG | karfentrazon etylu + mekoprop-P | 0,6-1,0 | j, p | |
BBCH 21-31 od początku krzewienia do pierwszego kolanka | ||||
Axial Komplett, Axial One 50 EC (14-31) | florasulam + pinoksaden | 0,75-1,0 | j | |
Fenoxinn 110 EC, Herbos 110 EC, Monarchi 110 EC | fenoksaprop-P etylu | 0,7 | j, p | |
Fenoxinn 110 EC, Herbos 110 EC, Monarchi 110 EC + (Draco 50 SG, Tristar 50 SG 50 SG lub Triben Super 50 SG) + (Galaper 200 EC lub Fluroherb 200 EC lub Herbistar 200 EC) | fenoksaprop-P etylu + tribenuron met. + fluroksypyr | 0,5 + 0,025 + 0,4 | j, p | |
Sharfen (+ dowolny amidosulf + jodosulf) | fenoksaprop-P etylu | 0,8-1,0 | j | |
MCPA 300 SL | MCPA | 3 | p | |
BBCH 21-32 od początku krzewienia do drugiego kolanka | ||||
Chwastox AS 600 EC | MCPA | 1,0-1,25 | j | |
Battery | MCPA + dikamba | 5 | j | |
MCPA Plus 340 SL, Weedox Plus 340 SL | 2 | p | ||
Chwastox MP 600 SL + Chwastox Turbo 340 SL | mekoprop-P + MCPA + dikamba | 0,5 + 1,5 | j | |
Fundamentum 700 WG, Locus 700 WG, Troping 700 WG | florasulam + metsulfuron met. + tribenuron met. | 0,03 | j, p | |
Jw. + Asystent+* | 0,025 | j, p | ||
Quelex + Atpolan Bio 80 EC* lub Dassoil* lub Olbras 88 EC* | florasulam + halauksyfen met. | 0,05 | j, p, pż, ż | |
Rexade | florasulam + halauksyfen met. + piroksysulam | 0,04 | p | |
Starane 333 EC | fluroksypyr | 0,54 | j, o, p, pż | |
Tomahawk 200 EC | 0,9 | j, o, p | ||
BBCH 22-32 od drugiego rozkrzewienia do drugiego kolanka | ||||
Finish SX 40 SG + Trend 90 EC* | metsulfuron met. + tribenuron met. | 0,06-0,075 | j, p | |
BBCH 22-33 od drugiego rozkrzewienia do trzeciego kolanka | ||||
Feniks 069 EW, Fenoksaprop 069 EW, Hermes 069 EW | fenoksaprop-P etylu | 1 | j | |
Feniks 069 EW, Fenoksaprop 069 EW, Hermes 069 EW + MCPA Plus 340 SL | fenoksaprop-P etylu + MCPA + dikamba | 1,0 + 2,0 | j | |
BBCH 23-29 od trzech rozkrzewień do końca krzewienia | ||||
Flame Duo 354 SG, Puro Max | florasulam + tribenuron met. | 0,04-0,06 | j | |
BBCH 23-31 od trzeciego rozkrzewienia do pierwszego kolanka | ||||
Duster, Globus SC | florasulam | 0,1 | j | |
BBCH 23-32 od trzeciego rozkrzewienia do drugiego kolanka | ||||
Agritox 500 SL | MCPA | 1,2-1,5 | j, o, p | |
BBCH 24-39 od czwartego rozkrzewienia do w pełni rozwiniętego liścia flagowego | ||||
Arrva, Kinvara | chlopyralid + fluroksypyr + MCPA | 2,0-3,0 | j, p | |
Gradio 74,4 SG, Granstar Power 74,4 SG + Trend 90 EC* | mekoprop-P + tribenuron met. | 0,8-1,0 | j, p | |
BBCH 25 w pełni krzewienia | ||||
Attribut 70 SG | propoksykarbazon sodowy | 0,06 | p | |
BBCH 25-32 od pełni krzewienia do drugiego kolanka | ||||
Coma 20 WG, Pike 20 WG, Winnetou 20 WG | M etsulfuron met. | 0,02-0,03 | j, p | |
Jw. + Aurora 40 WG | metsulfuron met. + karfentrazon etylu | 0,02 + 0,05 | j, p | |
BBCH 26-29 od sześciu rozkrzewień do końca krzewienia | ||||
Delfin 500 SC, Kinara 500 SC, Sempra 500 SC | diflufenikan | 0,125 | j | |
BBCH 31-39 od pierwszego kolanka do wykształconego liścia flagowego | ||||
Tomigan Forte 102,5 SE | florasulam + fluroksypyr | 1,25-1,5 | j | |
Valentia 102 SE | 1,2-1,5 | j |
Artykuł ukazał się w wydaniu 01/2022 miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny". ZAPRENUMERUJ