Trwają zbiory jęczmienia. Plony są wysokie, jakość ziarna słaba

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2020,14:25 Aktualizacja: 15-07-2020,14:30
A A A

Rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego. W pierwszej kolejności koszony jest ze "słabych" stanowisk. Według ekspertów Izby Zbożowo-Paszowej, zbiory będą wysokie, ale jakość ziarna słaba.

Zebrany jęczmień ma niską gęstość ziarna. Charakteryzuje się także wysokim białkiem (13-14 proc.), co budzi obawy słodowni o dostępność dobrej jakości surowca. Osiągane plony są wysokie, a nawet bardzo wysokie - 4-7 t/ha ze słabszych gleb do 9-10 t/ha z żyźniejszych stanowisk.

jęczmień ozimy, kłosy, rośliny

Dobrze wybierz odmiany jęczmienia ozimego

Wśród rolników rośnie zainteresowanie uprawą jęczmienia ozimego, który wyróżnia się odpornością na suszę. Duży wpływ na wielkość plonu ma właściwy dobór odmian. Warto wspomóc się listami odmian zalecanych...

Na zróżnicowanie plonów wskazuje także Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Na ogół plony kształtują się na poziomie od 4 do 8 t/ha. Zróżnicowana jest także ich jakość, tam gdzie przeszły deszcze nawalne jakość ziarna może być słaba.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) poinformował na swojej stronie, że plony jęczmienia w podległym mu Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wielichowo (województwo wielkopolskie) wyniosły 6,1 t/ha.

"Można uważać taki wynik za rewelacyjny, ponieważ Zakład posiada w zdecydowanej większości gleby słabe i bardzo słabe oraz w okresie wiosennym na jego terenie wystąpiła susza" - zaznaczył IUNG.

Według Izby Paszowo-Zbożowej lada dzień ruszą rzepakowe żniwa. "Zbiory rzepaku ozimego w kraju powinny ruszyć około 15-20 lipca, przy założeniu sprzyjających warunków pogodowych. W oparciu o obecną kondycję upraw można stwierdzić, iż ziarna w masie powinno być dużo" - poinformowała Izba.

uprawa jęczmienia, zmiany klimatu, susza rolnicza, Agata Daszkowska-Golec

Jęczmień może być bardziej odporny na zmiany klimatu

Susza, podwyższony poziom dwutlenku węgla i występowanie patogenów - to część czynników stresowych wpływających na jęczmień. Międzynarodowy zespół naukowców pracuje nad narzędziami wspierającymi uprawę tego zboża w...

Zdaniem ekspertów, główną niewiadomą jest natomiast jakość zbóż i rzepaku, zważywszy na nieprzewidywalną aurę i anomalie pogodowe. Głównym problemem może być porażenie ziarna przez grzyby z rodzaju Fusarium, szczególnie w regionach na południu i wschodzie kraju, w których w ostatnich tygodniach opady deszczu były bardzo obfite.

W ubiegłym tygodniu krajowi przetwórcy i podmioty skupowe ze ziarno z tegorocznych zbiorów oferowały (z dostawą w żniwa): za pszenicę konsumpcyjną 700-740 zł/t; pszenicę paszową 650-700 zł/t; jęczmień paszowy 550-600 zł/t; rzepak 1630-1680 zł/t.

W czerwcu eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 210 tys. ton wobec 339 tys. ton w maju oraz 91 tys. ton wyeksportowanych w czerwcu 2019 roku.

W minionym miesiącu wywóz pszenicy wyniósł ponad 191 tys. W lipcu będzie śladowy, w znacznej mierze w związku z brakiem starego ziarna na rynku.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij