Trwają zbiory jęczmienia. Plony są wysokie, jakość ziarna słaba
Rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego. W pierwszej kolejności koszony jest ze "słabych" stanowisk. Według ekspertów Izby Zbożowo-Paszowej, zbiory będą wysokie, ale jakość ziarna słaba.
Zebrany jęczmień ma niską gęstość ziarna. Charakteryzuje się także wysokim białkiem (13-14 proc.), co budzi obawy słodowni o dostępność dobrej jakości surowca. Osiągane plony są wysokie, a nawet bardzo wysokie - 4-7 t/ha ze słabszych gleb do 9-10 t/ha z żyźniejszych stanowisk.
Dobrze wybierz odmiany jęczmienia ozimego
Na zróżnicowanie plonów wskazuje także Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Na ogół plony kształtują się na poziomie od 4 do 8 t/ha. Zróżnicowana jest także ich jakość, tam gdzie przeszły deszcze nawalne jakość ziarna może być słaba.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) poinformował na swojej stronie, że plony jęczmienia w podległym mu Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wielichowo (województwo wielkopolskie) wyniosły 6,1 t/ha.
"Można uważać taki wynik za rewelacyjny, ponieważ Zakład posiada w zdecydowanej większości gleby słabe i bardzo słabe oraz w okresie wiosennym na jego terenie wystąpiła susza" - zaznaczył IUNG.
Według Izby Paszowo-Zbożowej lada dzień ruszą rzepakowe żniwa. "Zbiory rzepaku ozimego w kraju powinny ruszyć około 15-20 lipca, przy założeniu sprzyjających warunków pogodowych. W oparciu o obecną kondycję upraw można stwierdzić, iż ziarna w masie powinno być dużo" - poinformowała Izba.
Jęczmień może być bardziej odporny na zmiany klimatu
Zdaniem ekspertów, główną niewiadomą jest natomiast jakość zbóż i rzepaku, zważywszy na nieprzewidywalną aurę i anomalie pogodowe. Głównym problemem może być porażenie ziarna przez grzyby z rodzaju Fusarium, szczególnie w regionach na południu i wschodzie kraju, w których w ostatnich tygodniach opady deszczu były bardzo obfite.
W ubiegłym tygodniu krajowi przetwórcy i podmioty skupowe ze ziarno z tegorocznych zbiorów oferowały (z dostawą w żniwa): za pszenicę konsumpcyjną 700-740 zł/t; pszenicę paszową 650-700 zł/t; jęczmień paszowy 550-600 zł/t; rzepak 1630-1680 zł/t.
W czerwcu eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 210 tys. ton wobec 339 tys. ton w maju oraz 91 tys. ton wyeksportowanych w czerwcu 2019 roku.
W minionym miesiącu wywóz pszenicy wyniósł ponad 191 tys. W lipcu będzie śladowy, w znacznej mierze w związku z brakiem starego ziarna na rynku.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz