To mogą być udane żniwa. Pogoda oszczędziła uprawy w regionie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Janusz Majewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2022,9:50 Aktualizacja: 29-07-2022,9:51
A A A

Anomalii pogodowych było znacznie mniej niż w latach poprzednich. To mogą być udane żniwa - powiedział Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

- Patrząc na stan upraw żniwa mogą być udane, nie ma zbóż wylęgniętych, nie ma też zagrożenia utraty jakości zboża poprzez kiełkowanie - podkreślił ekspert.

zbiory zbóż w Polsce, zapasy ziarna, Henryk Kowalczyk, pszenica, kukurydza

Zbiory zbóż w Polsce będą niższe niż przed rokiem

W tym roku zbiory zbóż w Polsce mogą wynieść około 32 mln ton i będą niższe niż przed rokiem o 2,5 mln ton - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. - To jest szacunek dlatego, że w zbożu jest to, co już jest. Na myśli mam...

Zwrócił uwagę, że anomalii pogodowych wpływających na plony było znacznie mniej niż w latach poprzednich. - Jeśli występowały, to lokalnie na niewielkich powierzchniach. Warunki były dobre, kłosy zbóż mają odpowiednią ilość ziarniaków - wskazał.

Szef ŚODR zaznaczył, że w przypadku niektórych gatunków zbóż żniwa są już na dosyć zawansowanym poziomie. Jęczmienia jarego zebrano już w pełni w pow. koneckim, staszowskim, buskim i skarżyskim. Jeśli chodzi o pszenicę ozimą, to w poszczególnych częściach regionu zebrano jej od 2 do 35 proc. W przypadku żyta ozimego najmniej (9 proc.) zebrano w pow. koneckim, a najwięcej (18 proc.) w pow. włoszczowskim. Jeszcze większa rozpiętość dotyczy rzepaku. W pow. starachowickim zebrano 5 proc., a w włoszczowskim 50 proc. Zbiory owsa prawdopodobnie nie ruszyły jeszcze w żadnym powiecie.

- We wtorek i środę ze względu na warunki atmosferyczne rolnicy nie zbierali zbóż. Ale jeśli aktualna pogoda się utrzyma, będą bez przeszkód kontynuować żniwa. W przypadku niektórych zbóż wilgotność wynosi około 9 proc., co pozwalało na ich zbiór - powiedział Pośpiech.

Dodał, że jeśli chodzi o plony, pierwsze dane powinny być znane na początku przyszłego tygodnia.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij