Odmiany mieszańcowe pszenicy ozimej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Rogowska | redakcja@agropolska.pl
11-07-2016,13:45 Aktualizacja: 28-07-2016,10:25
A A A

Jak co roku  bardzo wiele spotkań ze swoimi klientami i dystrybutorami materiału siewnego zorganizowały firmy nasienne. Na uwagę zasługuje niewątpliwie impreza w Stacji Doświadczalno-Hodowlanej w Spytkówkach w Wielkopolsce, która odbyła się pod koniec czerwca. Była to jedna z nielicznych, w organizację której włączyło się kilka firm.

Dzięki temu zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z bardzo bogatą ofertą, przygotowaną zarówno dla producentów zbóż i rzepaku, a także i roślin międzyplonowych.

Aktualnie rolnicy rozważają możliwości kontraktacji, negocjują przyszłoroczne umowy, bądź też podejmują decyzje dotyczące sprzedaży plonu na wolnym rynku. Sprawdzają, które odmiany sprostają wymogom rynku.

pszenica ozima, plantcja, Brodzica

Pszenica ozima w fazie dojrzałości mlecznej ziarniaków

Upały, które w ostatnim tygodniu nawiedziły nie tylko Lubelszczyznę, ale i całą Polskę znacząco wpłynęły na rozwój zbóż. Większość plantacji pszenicy ozimej w rejonie Hrubieszowa znajduje się obecnie w fazie dojrzałości...

Po tegorocznych doświadczeniach, gdy ostatnia zima okazała się być bezwzględna dla ozimin, parametrem, jaki przede wszystkim uwzględniają producenci jest zdolność poszczególnych odmian do przetrwania okresu zimowej wegetacji. Ma to szczególne znaczenie przy uprawie rzepaku i pszenicy.

W bieżącym roku uprawy ozime przezimowały zdecydowanie gorzej niż w poprzednich latach. Na aktualny stan plantacji i zaawansowanie rozwoju upraw decydujący wpływ miał jesienny przebieg pogody, rozwój i zahartowanie roślin, a także warunki pogodowe, z jakimi rośliny musiały się zmierzyć w okresie zimy i wiosny.

Według ustaleń GUS w kraju do zaorania zakwalifikowano co najmniej 12 proc. powierzchni zasiewów pszenicy ozimej i około 16 proc. rzepaku ozimego.

Organizatorzy spotkania bardzo dużo uwagi poświęcili nowym odmianom, które dopiero w tym roku zostały wpisane do krajowego rejestru odmian. Taką „absolutną nowością” jest niewątpliwie pierwsza zarejestrowana odmiana mieszańcowa pszenicy.

Hybrydy tworzy się poprzez krzyżówkę dwóch linii wsobnych. Hodowcy wykorzystują efekt heterozji, czyli wysoki wigor i bujność występującą w pierwszym pokoleniu mieszańców. Takie rośliny cechują się lepszymi parametrami agronomicznymi niż formy rodzicielskie, jak i odmiany konwencjonalne.

pszenica ozima, pszenica jara, kłosy, łan

Ochrona pszenicy ozimej i pszenżyta w Szczutowie

Zeszły tydzień upłynął nam na zwalczaniu chorób i szkodników w zbożach ozimych, a także dokarmiania dolistnego makro- i mikroelementami. W ostatnich dniach na pszenicę ozimą zastosowano fungicyd Starpro 430 SC (tebukonazol 430 g/l) w...

Większy wigor to wyższy potencjał plonowania. Warto wspomnieć, iż pszenica mieszańcowa, szczególnie w warunkach stresowych, plonuje zdecydowanie wyżej niż odmiany populacyjne. Szczególnie dobrze sprawdza się podczas suszy lub przeciwnie,  gdy plantacje muszą zmierzyć się ze stojącą na polach wodą. Im bardziej stresujące warunki glebowe, tym wyższą wartość prezentują mieszańce.

Charakteryzują się także większym wzrostem biomasy: system korzeniowy jest lepiej rozwinięty niż u tradycyjnych odmian, wyższa jest efektywność fotosyntezy. Przewagą hybryd nad odmianami konwencjonalnymi jest także szybsze tempo wypełniania ziarna, a także stabilność plonowania.

Na polskim rynku dostępnych jest już kilka odmian hybrydowych, jednak tylko jedna z nich została przetestowana przez COBORU i wpisana do krajowego rejestru. Jest to odmiana Hybery.

Nie dość, iż odmiana została zaklasyfikowana do grupy pszenic wysoko plonujących, to przeprowadzone testy potwierdziły także jej dobrą zimotrwałość i doskonałą jakość chlebową (B).

Ponadto wykazano jej bardzo dobrą zdrowotność – wysoką tolerancję na fuzariozę kłosa, bardzo wysoką na choroby podstawy źdźbła i septoriozę. Jest to odmiana średnio późna o wysokiej masie tysiąca ziaren.

Pojawienie się  w krajowym rejestrze pierwszego mieszańca jest zapowiedzią zmian w uprawie pszenicy. Kolejne odmiany hybryd są już testowane w ramach badań rejestrowych COBORU. Warto wypróbować uprawę mieszańców na małym areale i sukcesywnie zwiększać jego powierzchnię.

Poleć
Udostępnij