Mszyce w oziminach. Sprawdź u siebie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
09-10-2019,6:30 Aktualizacja: 09-10-2019,8:13
A A A
Na młodych roślinach zbóż ozimych, wysianych we wrześniu, w niektórych rejonach kraju można zaobserwować już mszyce. Potwierdza to monitoring szkodników prowadzony przez Instytut Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu, w ramach Platformy Sygnalizacji Agrofagów. 
 
IOR-PIB prowadzi monitoring dwóch najpopularniejszych gatunków mszycy, tj. mszycy czeremchowo-zbożowej oraz mszycy zbożowej, w uprawie pszenicy ozimej. Pierwsza z nich została odnotowana w niektórych punktach obserwacyjnych w woj. wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim oraz małopolskim. 
 
Natomiast mszyca zbożowa oprócz wspomnianych województw także w woj. kujawsko-pomorskim. Nie wykluczone jednak, że występuje już w innych regionach kraju, ponieważ punkty monitoringowe IOR-PIB są rozmieszczone nierównomiernie. W niektórych województwach jest ich kilkanaście, a w innych dosłownie kilka. Nie we wszystkich prowadzona jest też uprawa pszenicy. Najlepiej więc samemu udać się w pole, by zlustrować plantacje. 
 
zboża, jesień, plantacja

Mszyce zagrażają zbożom już od jesieni

Problemy z mszycami na plantacjach zależą przede wszystkim od przebiegu pogody, a zwłaszcza temperatury. Dlatego trudno w precyzyjny sposób prognozować zagrożenie w nadchodzących miesiącach. Warto jednak być przygotowanym na mniej pozytywny...
Dobra praktyka rolnicza nakazuje, by zwalczanie mszyc rozpocząć po zaobserwowaniu pierwszych osobników. Dlaczego? Ponieważ mszyce są wektorami wirusów wywołujących m.in. żółtą karłowatość jęczmienia. Szkodliwe jest także samo żerowanie mszyc na roślinach, które wysysają soki z ich tkanek i pokrywają liście spadzią, co ogranicza proces fotosyntezy, a także stanowi pożywkę dla grzybów. 
 
W ostatnich latach obserwowana jest zwiększona presja mszyc w okresie jesiennym, co przypisuje się m.in. zmianom klimatycznym. Jesień jest coraz dłuższa i cieplejsza, a to sprzyja rozwojowi kolejnych pokoleń tego owada. Mszyce są jednak w stanie poradzić sobie także w mniej sprzyjających warunkach, ponieważ ich rozwój hamuje spadek temperatury poniżej - 6 oC. 
 
Do zwalczania mszyc w pszenicy ozimej polecanych jest kilka preparatów z różnych grup chemicznych: 
 
1. Neonikotynoid+pyretroid - aceteamipryd+lambda-cyhalotryna - (np. Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG).

2. Pyretroid - lambda-cyhalotryna – (np. Karate Zeon 050 CS oraz Karate Zeon 100 CS, Judo 050 CS, Wojownik 050 CS).

3. Karboksyamidy - flonikamid (Teppeki 50 WG). 

Coraz częściej i coraz liczniej w ostatnich latach na plantacjach pojawiają się także skoczki, które 
podobnie jak mszyce przenoszą wirusy oraz wysysają soki z tkanek młodych zbóż. Stąd, przy okazji poszukiwania mszyc w zbożach, warto przeprowadzić obserwacje także pod kątem występowania tych owadów. Póki co nie zarejestrowano środków do ich zwalczania, ale presję skoczków mogą ograniczać preparaty przeciwko mszycom. 
 
 
 
 
Poleć
Udostępnij