Mała chmura - duży deszcz
Ostatnie dni wreszcie dały znać, że lato nadal jest w Polsce. Wzrost temperatury niesie zarówno pozytywne skutki, jak i negatywne między innymi nawałnice, które coraz częściej przechodzą przez Polskę.
11 lipca na terenie powiatu monieckiego temperatura osiągnęła poziom 30 stopni Celsjusza w cieniu. Po takim upale zazwyczaj przychodzą burze, nie inaczej było i w tym przypadku.
IUNG podtrzymuje występowanie suszy rolniczej
Około godziny 16-ej niebo przykryły gęste, ciemne chmury. Gwałtownie zaczął padać deszcz oraz co chwilę na ziemię spadały grzmoty. Wiatr także był silny. Przez 15 minut spadło 25 mm deszczu. Wraz z przyjściem burzy awarii uległa sieć elektryczna.
Łącznie w miejscowości Chobotki (gmina Knyszyn) przez kilka godzin wystąpił opad w wysokości 50 mm (50 l na metr kwadratowy).
Awaria sieci elektrycznej trwała bardzo długo i wynosiła ona 15 godzin. Początkowo naprawa miała trwać 3-4 godziny, jednak dopiero o poranku energia wróciła do odbiorów.
Przy tak długich przerwach w dostawcach energii niezbędne są agregaty prądotwórcze, jednak w dalszym ciągu nie każdy posiada taki sprzęt, szczególnie mniejsi rolnicy.
Dynamiczna pogoda oraz intensywne opady niekorzystnie wpływają na zboża. Duża wilgotność oraz wysoka temperatura to idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych.
Dodatkowo silny wiatr oraz nawalny deszcz w wielu miejscach spowodował wyleganie zbóż, nawet tych, które były skracane. Obecnie zboża są w fazie dojrzewania, kłosy są coraz cięższe, co powoduje podatność na wyleganie.
Taka pogoda ma także zalety między innymi korzystnie wpływa na wzrost traw oraz kukurydzy. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie pogoda się poprawi i pozwoli zebrać zboża.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz