Kłopoty z odchwaszczaniem mieszanki zbożowo-strączkowej
Znowu mamy problem z niedoborem odpowiednich środków ochrony roślin lub ich pobieżną rejestracją. Czym zwalczyć jednoroczne chwasty dwuliścienne w mieszance zbożowo-strączkowej?
Być może rozwiązaniem byłby Basagran 480 SL (bentazon), jednak na etykiecie tego środka uprawy wskazane do stosowania to jedynie ziemniak, fasola i groch. Rolnicy są nakłaniani do dywersyfikacji upraw, spełniania wymogów zazielenienia, uczestnictwa w programie rolno-środowiskowym, siania roślin strączkowych, a z problemem jak skutecznie ochronić przed chwastami mieszankę zboża i grochu są pozostawieni sami sobie.
Groch siewny opryskano herbicydem Corum 502,4 SL (bentazon, imazamoks) w dawce 1,2 l/ha wraz z adiuwantem Olbras 88 EC w dawce 1 l/ha, aby zwalczyć jednoroczne chwasty dwuliścienne i niektóre jednoliścienne (chwastnica jednostronna). Wybraliśmy optymalny termin stosowania środka, jaki wskazuje producent, czyli wysokość roślin grochu 6-12 cm – moment pojawienia się wąsów czepnych.
Jęczmień browarny i mieszanka zbożowo-strączkowa wysiane
Zwalczamy chwasty dwuliścienne. Pszenicę jarą opryskano herbicydem Chwastox 750 SL (MCPA) w dawce 0,75 l/ha. Na jęczmień jary w celu zwalczenia chwastów dwuliściennych zastosowano zabieg herbicydem o działaniu systemicznym Trimax 50 SG (tribenuron metylu) w dawce 20 g/ha oraz Chwastoxem Turbo 340 SL (MCPA, dikamba) w dawce 2 l/ha.
Szczególnie duże zachwaszczenie utrzymuje się na pasie o szerokości około 2 m wzdłuż granic pól. Tak rozsiewają się chwasty, a przyczynia się do tego niewykaszanie miedz i rowów. Zawsze trudno znaleźć nam na to czas, jednak prawda jest taka, że wykaszanie ma wymiar nie tylko estetyczny.
***
Mariola Pietrzak wraz z mężem Wojciechem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 450 ha w Szczutowie, powiat golubsko-dobrzyński. Uprawy: rzepak, pszenica, burak, kukurydza, pszenżyto, jęczmień, strączkowe. Produkcja zwierzęca: trzoda chlewna w cyklu zamkniętym, chów bydła mięsnego LM.