Jęczmień browarny i mieszanka zbożowo-strączkowa wysiane
W dniach 30-31 marca wysieliśmy 46 ha jęczmienia jarego browarnego oraz mieszankę zbożowo-strączkową na obszarze 17 ha.
Jęczmień jary browarny uprawiamy z przeznaczeniem dla firmy nasiennej, jest to materiał kwalifikowany kategorii B, odmiana RGT Planet. Przedplonem dla jęczmienia były buraki cukrowe. Po zbiorze buraków pole uprawiono agregatem Horsch Terrano 4 FX i pozostawiono na zimę.
W Szczutowie groch już wysiany
Ziarno było zaprawione przez nas Azotobakteryną - szczepionką do roślin niemotylkowych. Producent zachwala, że dzięki zastosowaniu Azotobakteryny następuje wzbogacenie gleby w azot o 20 kg azotu na ha/rok.
Przedplonem mieszanki zbożowo-strączkowej była kukurydza uprawiana na oborniku, jesienią miał miejsce jej zbiór i uprawa pola agregatem Horsch Terrano. Następnie około 20 października wysiano pszenicę ozimą odmiany Rebel, która nie przetrwała zimy.
Pod pszenicę rozsiano nawóz wieloskładnikowy NPK 8-19-29 w ilości 300 kg/ha. W miejsce wymarzniętej pszenicy postanowiliśmy wysiać mieszankę: jęczmień jary, pszenica jara, pszenżyto jare i groch siewny.
Łubiny siej płytko, a grochy i bobik głęboko
Mieszanka zbożowo-strączkowa umożliwia nam wywiązanie się z wymogów zazielenienia, lecz przede wszystkim programu rolnośrodowiskowego.
Wymogi zazielenienia to: nie więcej niż 75 proc. gruntów ornych mogą stanowić zboża i największa z upraw, dwie uprawy łącznie mogą stanowić maksymalnie 95 proc. gruntów ornych, a najmniejsza z trzech wymaganych upraw - minimum 5 proc. powierzchni gruntów ornych.
Z kolei żeby spełniać wymogi programu rolnośrodowiskowego nie więcej niż 65 proc. gruntów ornych mogą stanowić zboża oraz największa z upraw, w jednym roku muszą być wysiane co najmniej 4 uprawy oraz nie mniej niż 10 proc. powierzchni gruntów ornych zajmować może każda z czterech upraw.
Rozpoczęły się siewy buraków. O czym należy pamiętać?
Równolegle trwało przygotowanie pola pod buraki cukrowe: uprawa agregatem Horsh Terrano, zbiór kamieni, uprawa agregatem do uprawy przedsiewnej. Jednak z siewem buraków postanowiliśmy się wstrzymać.
Wciąż pamiętamy rok 2015, kiedy to zbyt wczesny siew buraków i przymrozki po wschodach spowodowały niską obsadę i zmniejszony plon. Jednak siewnik Kverneland Monopill nie stoi w garażu - od końca marca usługowo sieje buraki.
***
Mariola Pietrzak wraz z mężem Wojciechem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 450 ha w Szczutowie, powiat golubsko-dobrzyński. Uprawy: rzepak, pszenica, buraki, kukurydza, pszenżyto, jęczmień, strączkowe. Produkcja zwierzęca: trzoda chlewna w cyklu zamkniętym, chów bydła mięsnego LM.