Jak siać pszenżyto ozime?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
13-09-2020,12:00 Aktualizacja: 13-09-2020,7:39
A A A

Pszenżyto ozime należy siać w optymalnym dla danego rejonie terminie w ilości rekomendowanej przez hodowcę danej odmiany i na optymalną głębokość. Jest to podstawa uzyskania wysokich plonów ziarna o odpowiedniej jakości.

Optymalny termin siewu pszenżyta ozimego na północy i wschodzie kraju przypada na drugą dekadę września, a w pozostałej części kraju na trzecią. Należy pamiętać, że efektów opóźnienia siewu nie można w pełni usunąć innymi zabiegami, na przykład zwiększonym nawożeniem azotem. Poza tym takie postępowanie generuje dodatkowe i niepotrzebne koszty.

pszenżyto, kłos, liście

Pszenżyto ozime: fosfor i potas daj przed siewem

Pszenżyto ozime ma coraz większe znaczenie. Aby uzyskać wysokie plony ziarna niezbędne jest właściwe zaopatrzenie roślin w fosfor i potas. Pszenżyto ozime w stosunku do pszenicy ozimej odznacza się większym zapotrzebowaniem na potas. Szacuje się,...

W doświadczeniach PDO nadzorowanych  przez COBORU wysiewa się na kompleksie pszennym bardzo dobrym, pszennym dobrym i żytnim bardzo dobrym 350, a na pozostałych 400 szt. kiełkujących ziarniaków pszenżyta ozimego na 1 m2.

Oznacza to, że przy masie 1000 ziaren równej 50 g i zdolności kiełkowania 95 proc. trzeba wysiać odpowiednio: 184 kg na 1 ha (350 x 50/95) i 211 kg na 1 ha (400 x 50/95).

W przypadku większości odmian krajowi hodowcy pszenżyta ozimego zalecają stosować w optymalnym terminie mniejsze ilości wysiewu, bo 250-300  kiełkujących ziarniaków na 1 m2. Zakładając takie same co powyżej wartości masy 1000 ziaren i zdolności kiełkowania daje to od 132 do 158 kg na 1 ha.  

Coraz częściej rekomenduje się, aby wraz z pogarszaniem warunków glebowych ilość wysiewu zmniejszać, a nie zwiększać. Chodzi o to, aby nie nasilać konkurencji roślin o wodę, której i tak brakuje. Ilość wysiewu należy zwiększyć maksymalnie o 15 proc. w przypadku opóźnienia siewu.

Można ją także zwiększyć w przypadku nieodpowiedniego pH gleby, zachwaszczenia oraz niestarannego przygotowania stanowiska. Jednak zdecydowanie lepszym działaniem jest wapnowanie, skuteczne zwalczanie chwastów i dobre przygotowanie stanowiska do siewu niż zwiększanie normy wysiewu.

Optymalna głębokość siewu pszenżyta wynosi 2-3 cm. Nie wolno ziarna "topić" w glebie, siejąc je zbyt głęboko, bo ma to niekorzystny wpływ na jakość wschodów.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij