Gryka siewna w pełni kwitnienia
Na jednym z niewielkich pól bezpośrednio po zbiorze grochu 19 lipca po raz pierwszy jako kolejny „eksperyment” wysieliśmy w naszym gospodarstwie w Szczutowie w województwie kujawsko-pomorskim grykę siewną w ilości 60 kg/ha. Ściernisko uprawiono Horsch Tiger, a siew wykonano agregatem Horsch Pronto 6DC. Wcześniej nie stosowano żadnych nawozów ani środków ochrony roślin.
Gryka została u nas wysiana jako międzyplon przede wszystkim z myślą o pszczołach. Jest ona bowiem jedna z lepszych roślin miododajnych – daje nawet 50-60 kg miodu z 1 ha i jest to pożytek o dużych walorach leczniczych i smakowych.
Kończy się czas na siew międzyplonów ścierniskowych
W naszym gospodarstwie posiadamy kilkadziesiąt rodzin pszczelich i zbieramy od nich miód. Jednak z uwagi na to, że grykę udało się nam wysiać wcześnie (chociaż właściwy termin siewu to połowa maja) i że od około 10 dni kwitnie, to jeśli pogoda będzie sprzyjająca spróbujemy zebrać jej owoce.
Gryka zakwita 15-25 dni od siewu, czyli bardzo szybko, natomiast kwitnienie trwa długo – od 44 do 60 dni. Kwiaty zebrane są na zakończeniach rozgałęzień łodygi w luźne grona bądź baldachy. Na jednej roślinie zawiązuje się od 500 do 2000 kwiatów, lecz jedynie 4-10 proc. z nich wydaje owoce – orzeszki. Dojrzewanie orzeszków jest nierównomierne i trwa kilka tygodni, dlatego też dużym problemem jest osypywanie się. Plon gryki jest bardzo słaby a w dodatku niestabilny – wynosi od 0,6 do 1,5 t/ha.
Gryka siewna należy do rodziny rdestowatych. Średnio nadaje się na zielonkę dla zwierząt, gdyż zawarta w niej rutyna i inne glukozydy podobno mogą uczulać zwierzęta na światło słoneczne. Jednak jest to roślina o właściwościach fitosanitarnych i zostawia dobre stanowisko dla innych roślin, szczególnie w zmianowaniach zbożowych