Embargo po 5 czerwca zostaje
Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zapowiada, że od 6 czerwca nie zostanie zniesione embargo na import z Ukrainy kukurydzy, pszenicy, rzepaku i słonecznika oraz niektórych produktów ich przetwórstwa. Wtedy wejdzie w życie i będzie obowiązywać do 5 czerwca 2025 r. rozporządzenia PE i Rady w sprawie Autonomicznych Środków Handlowych (ATM) dla Ukrainy.
Zgodnie z nim na część artykułów rolnych importowanych do UE będą obowiązywać kontyngenty ilościowe, w tym na kukurydzę i cukier, oraz owies, którego import do naszego kraju jest śladowy. Nie będzie natomiast żadnych ograniczeń w imporcie pszenicy, czego obawiają się polscy rolnicy.
Ile przeprowadzono kontroli ziarna z Ukrainy?
W związku z tym przesłaliśmy do ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi pytanie: czy po wejściu nowych przepisów dotyczących importu produktów rolnych z UA od 6 czerwca 2024 r. Polska utrzyma embargo na import ziarna kukurydzy, pszenicy i nasion rzepaku?
Odpowiedź poniżej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że obecnie nadal obowiązuje zakaz importu z Ukrainy kukurydzy, pszenicy, rzepaku i słonecznika oraz niektórych produktów ich przetwórstwa wprowadzony przez Polskę od 16 września 2023 r.
Polska wprowadziła ten zakaz po tym, jak Komisja Europejska (KE) odmówiła przedłużenia podobnych unijnych środków stosowanych wcześniej w imporcie z Ukrainy do Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii.
Decyzja Polski o jednostronnym przedłużeniu zakazu i rozszerzeniu jego zakresu towarowego jest kwestionowana zarówno przez KE, jak i Ukrainę. Decyzja może się wiązać z negatywnymi konsekwencjami w postaci wszczęcia wobec naszego kraju postępowania naruszeniowego przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, na wniosek KE lub podmiotu gospodarczego.
Ile zboża z Rosji trafiło do Polski w 2023 roku?
Wprowadzenie zakazu przez Polskę może też prowadzić do działań odwetowych ze strony ukraińskiej, w postaci barier w dostępie do rynku ukraińskiego dla polskiego eksportu (Ukraina już zaskarżyła omawiany zakaz do WTO). Takiego scenariusza obawiają się zwłaszcza polscy eksporterzy produktów mleczarskich.
W związku z tym Polska prowadzi z Ukrainą rozmowy na temat wypracowania dwustronnych zasad handlu, które byłyby akceptowalne dla Polski, KE i strony ukraińskiej, a jednocześnie zapobiegałyby nadmiernemu przywozowi towarów rolnych z Ukrainy i destabilizacji polskiego rynku rolnego.
Rząd nie ma w najbliższym czasie planów wycofania ani zmiany zakresu towarowego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 15 września 2023 roku w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy niektórych produktów rolnych sektora zbóż i oleistych. Dalsza ocena tej sytuacji będzie zależeć od rozwoju wydarzeń, tj. zmian w eksporcie Ukrainy i ich wpływu na rynek, rezultatów prowadzonych rozmów dwustronnych z Ukrainą oraz funkcjonowania nowego rozporządzenia PE i Rady w sprawie Autonomicznych Środków Handlowych (ATM) dla Ukrainy, które ma wejść w życie 6 czerwca 2024 r.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz