Aplikacja dolistna krzemu a ceny nawozów
W sytuacji bardzo wysokich cen nawozów mineralnych należy maksymalnie wykorzystać inne środki produkcji wpływające korzystnie na kondycję roślin, odporność na choroby i szkodniki, a w efekcie końcowym na wielkość i jakość plonu. Jednym z niewykorzystanych przez część rolników możliwości jest stosowanie dolistne produktów zawierających krzem (Si).
Pierwiastek ten nie jest obecnie traktowany ani makro-, ani mikroelement i jest uważany za tzw. pierwiastek korzystny. Cechą charakterystyczną krzemu dostarczanego w zabiegach nalistych jest duże zróżnicowanie efektów jego działania; bardzo duże w warunkach niekorzystnych dla wzrostu i rozwoju roślin, a niewielkie, gdy są one optymalne. Niestety, rzadko zdarza się, aby takie wystąpiły na polu.
Nowe odmiany zbóż ozimych 2022
Zabiegu dolistnego stosowania krzemu nie można traktować jako uzupełnienia niedoboru tego pierwiastka u roślin, tak jak to ma miejsce w przypadku mikroelementów. Ilości krzemu dostarczanego dolistnie są niewielkie (nawet 3 g/ha), a pobranie tego pierwiastka przez rośliny lokuje go bliżej makro- niż mikroelementów. Sugeruje to, że krzem podany dolistnie, oprócz prostego działania powierzchniowego (tworzenie warstwy, która utrudnia wnikanie patogenów i penetrację szkodników) wnika do rośliny i modyfikuje wiele procesów życiowych w roślinie w taki sposób, że lepiej radzi sobie w warunkach stresowych wywołanych przez niewłaściwe warunki pogodowe (np. suszę) lub porażenie przez choroby czy żerowanie szkodników.
Ze względu na obowiązujące przepisy produkty zawierające krzem występują na rynku jako nawozy dolistne i wówczas muszą zawierać co najmniej jeden makro- lub mikroelement. Mogą być także oferowane jako stymulatory i wówczas producent nie musi wykazać obecności makro- lub mikroelementów w produkcie.
Krzem zawarty w produktach znajduje się w różnej formie (krzemiany sodu, potasu i wapnia, stabilizowany kwas ortokrzemowy, nanokrzemionka). Niestety, niektórzy producenci nie podają na opakowaniach w jakiej formie znajduje się zawarty w nich krzem.
Inni zaś przy kwasie ortokrzemowym nie zamieszczają informacji czym ten kwas jest stabilizowany. Chodzi o to, aby szybko nie przechodził w inne kwasy krzemowe. Powszechnie przyjęto, że jedyna dostępna dla roślin forma krzemu to właśnie kwas ortokrzemowy, ale wyniki wielu badań wskazują na bardzo dobre efekty stosowania także krzemianów, których nie można wyjaśnić jedynie przez proste działanie powierzchniowe. Mimo coraz większej ilości badań przeprowadzonych na całym świecie w różnych uprawach nie udało się w pełni wyjaśnić mechanizmów działania krzemu w roślinach, co potwierdza jak są one skomplikowane.
Dziesiątka najlepszych jakościowych odmian chlebowych pszenicy ozimej 2021
Przykładów gospodarstw, które z powodzeniem stosują dolistnie krzem w naszym kraju jest wiele, o czym świadczy coraz większa oferta produktów na rynku. Jednym z gospodarstw, które jako pierwsze wdrożyło aplikację dolistną krzemu należy do Witolda Ferensa w Sahryniu na Zamojszczyźnie. Oprócz buraka cukrowego, zabieg ten jest stosowany w uprawie rzepaku ozimego i pszenicy ozimej. W obu tych gatunkach ozimych przeprowadzane są dwa zabiegi: jeden jesienią, a drugi - wiosną. Ze względu na przebieg warunków pogodowych i opóźnioną wegetację produkt zawierający krzem został zastosowany w uprawie pszenicy ozimej 23 kwietnia br. czyli o 10 dni później niż przed rokiem. Aplikacja dolistna krzemu zostanie także zastosowana w uprawie kukurydzy na ziarno, która w tym sezonie wchodzi do gospodarstwa.
Trzeba bardzo jasno powiedzieć, że stosowanie dolistne krzemu nie jest cudownym lekiem na wszystkie błędy popełniane w produkcji i w żadnej mierze nie zastąpi nawozów, ale może skutecznie ograniczyć wpływ wielu niekorzystnych czynników.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz