Szparagów na pewno nie zabraknie. Szykują się obfite zbiory

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2015,15:20 Aktualizacja: 05-05-2015,15:36
A A A

Tegoroczne zbiory powinny być obfite, zaś jakość szparagów bardzo wysoka - zapowiadają producenci tego warzywa. Choć w Polsce najchętniej je się szparagi bielone, rośnie zainteresowanie szparagami zielonymi.

Jak powiedział PAP Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga sezon zaczął się w tym roku z niewielkim opóźnieniem, ale zbiory zapowiadają się bardzo dobrze.

- Jakość szparagów w tym roku jest rewelacyjna: są mniej łykowate, bardziej słodkie. Wiąże się to z tym, że zima była łagodna, bez śniegu, ale i bez mrozu, szparagom nie przemarzły karpy. Szykuje się bardzo smaczny sezon i wysokie plony - zapewniał.
 
Dodał, że choć w Polsce tradycyjnie spożywa się szparagi bielone, stopniowo rośnie zainteresowanie także szparagami zielonymi, które preferują przede wszystkim osoby młode, nowi konsumenci. - Nie zmienia to faktu, że szparag bielony stanowi ok. 90 proc. rodzimego rynku - dodał Jakobsze.

Prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga dodał, że ceny warzyw, do tej pory dość wysokie, sięgające 12-16 zł za kg, od przyszłego tygodnia powinny stopniowo spadać.

Prof. Mikołaj Knaflewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powiedział PAP, że choć szparagi są w Polsce coraz popularniejsze, wciąż są mało znane we wschodniej części kraju. Na zachodzie Polski producenci nie mają bowiem problemów ze zbytem.

- W tych rejonach, gdzie są one popularne szparagów brakuje, trzeba je importować z Niemiec. Producenci mający plantacje wokół Poznania nawet nie wyjeżdżają z gospodarstwa i wszystko sprzedają na miejscu - powiedział.

Jak dodał, produkcja szparagów w Polsce szacowana jest na 5 tys. ton. Powierzchnia upraw wynosi ok. 1,5 tys. ha. Spada liczba szparagarni małych i średnich, rośnie za to liczba dużych plantacji, sięgających nawet 200 ha.

Największym producentem szparagów na świecie są Chiny. Powierzchnia ich uprawy szacowana jest tam na 80 tys. ha. a produkcja wynosi 300-350 tys. ton rocznie, głównie jest to szparag zielony.  

Szparagi są niskokaloryczne, mają działanie antyrakowe, właściwości detoksykacyjne, wspomagają aktywność systemu nerwowego. Są też traktowane jako afrodyzjak.

Poleć
Udostępnij