Polska najbardziej traci na sprzedaży świeżych warzyw
W pierwszym kwartale bieżącego roku kraje UE sprzedały 538 tys. ton świeżych warzyw. To o 1,8 proc. mniej niż o tej samej porze przed rokiem.
Analitycy BGŻ - którzy powołują się na raport Eurostatu - informują, że spadek cen warzyw w całej Wspólnocie spowodowany relatywnie wysoką podażą i rosyjskim embargiem sprawił, że wartość eksportu spadła przez rok o 20,4 proc. do 394 mln euro.
Po wprowadzeniu restrykcji przez Moskwę, ważnym odbiorcom warzyw z UE została Białoruś, do której wysyłki w styczniu, lutym i marcu wzrosły blisko 3-krotnie do 99 tys. ton.
W pierwszym kwartale spadła sprzedaż większości świeżych warzyw - przede wszystkim ogórków (36, proc.), marchwi (33 proc.) i pomidorów (30 proc.) W górę poszedł z kolei eksport cebuli (29 proc.).
Krajem, który wolumenowo najbardziej stracił na eksporcie do krajów trzecich była Polska. W pierwszych trzech miesiącach br. nasz wywóz na te rynki zmniejszył się o ponad 53 proc. do 39,9 tys. ton. Wpłynęła na to przede wszystkim mniejsza sprzedaż kapust (14 tys. ton), marchwi (6,6 tys. ton) i cebuli (11 tys. ton).