Zadbać o rzepaczysko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
10-07-2018,8:55 Aktualizacja: 13-07-2018,6:56
A A A

Natychmiast po zbiorze rzepaku ozimego należy przystąpić do uprawy ścierniska, aby zatrzymywać bezproduktywne parowanie wody z gleby. Ważne jest także stworzenie jak najlepszych warunków do skiełkowania osypanych nasion rzepaku. Kiełkujące i wschodzące w kolejnych sezonach stanowią kłopotliwe do zwalczania zachwaszczenie. 

Idealnie byłoby, aby na polach, które wymagają wapnowania najpierw rozsiać nawóz wapniowy, a następnie wymieszać go z glebą. Aby tak się stało, to nawóz musiał zostać wcześniej kupiony. W sytuacji, gdy rolnik dopiero czeka na wapno nie powinno się zwlekać z uprawą pożniwną, tylko wapno rozsiać na już uprawione ściernisko.

Słoma rzepakowa szybko się rozkłada i nie ma potrzeby stosowania na nią azotu mineralnego. Zresztą, co coraz częściej uważa się, że dodawanie azotu na słomę nie ma uzasadnienia. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie niewielkiej dawki wapna.  

studenci WRiB, Jan Gryn, agregat uprawowow-siewny

Rolnictwo według Jana Gryna

Prostota - tak można najkrócej streścić podejście Jana Gryna do uprawy roślin. Wspólnie ze studentami Wydziału Rolnictwa i Biologii oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych miałem możliwość zwiedzania gospodarstwa tego interesującego rolnika...

W tym roku zmieniły się przepisy dotyczące stosowania środków ochrony roślin w uprawach wysokobiałkowych, które można zaliczyć do obszarów proekologicznych (EFA) i w ten sposób wywiązać się z obowiązku zazielenienia. Przez zakaz wielu rolników zostało zmuszonych do uprawy międzyplonów ścierniskowych. Część z nich będzie je wysiewać także po rzepaku ozimym.

Wówczas nasiona mieszanki przeznaczonej na międzyplon można wysiać na ściernisko i następnie płytko wymieszać z glebą agregatem ścierniskowym. Można także siew przeprowadzić po wykonaniu uprawy pożniwnej. Jednak w przypadku siewu wykonanego rozsiewaczem do nawozów konieczne jest wykonanie bronowania, a to powoduje dodatkowe koszty.   

Należy zdawać sobie sprawę, że stanowisko po rzepaku jest mniej odpowiednie dla międzyplonów ścierniskowych niż po zbożach. Po pierwsze, w większości przypadków po rzepaku ozimym uprawia się jęczmień lub pszenicę ozimą, czyli okres wegetacji międzyplonów jest skrócony. Po drugie, osypane nasiona rzepaku są bardzo konkurencyjne wobec innych gatunków roślin. Bardzo szybko kiełkują i zagłuszają inne gatunki, w tym przede wszystkim gatunki bobowate grubonasienne (strączkowe), które do skiełkowania potrzebują znacznych ilości wody i ich początkowy wzrost jej powolny. Z kilkuletnich badań własnych nad uprawą międzyplonów ścierniskowych po rzepaku wynika, że jedynym gatunkiem, który sobie z nim radzi jest gorczyca biała.

studenci WRiB, Wiesław Gryn

Fascynaci rolnictwa z SGGW u Wiesława Gryna

Wraz z grupą studentów z Wydziału Rolnictwa i Biologii oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie 2 czerwca br. mogłem uczestniczyć w spotkaniu w gospodarstwie Wiesława Gryna w Rogowie na Zamojszczyźnie. Wiesław Gryn jest znanym...

Decydując się na uprawę międzyplonów ścierniskowych należy sobie zdawać sprawę, że bardzo silnie wysuszają one glebę z wody. Rekordzistką pod tym względem jest gorczyca biała. Na domiar złego okres ich uprawy przypada najczęściej w okresie i tak silnego niedoboru wilgoci w glebie.                   

W gospodarstwach stosujących uprawę bezorkową do niszczenia samosiewów rzepaku stosuje się bronę mulczową, która rozrywa łuszczyny i niszczy siewki, które już wzeszły. Poza tym rozgarnia słomę na polu, dzięki czemu ułatwia jej rozkład. Kolejne jej użycie dobrze niszczy samosiewy rzepaku, a także chwasty. Takie rozwiązanie z powodzeniem stosują w swoich gospodarstwach Wiesław Gryn z Rogowa oraz Jan Gryn z Trzeszczan na Zamojszczyźnie. 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.